Zmrazení platů ústavních činitelů prošlo ve sněmovně 1. čtením

Poslanci udělali první krok ke zmrazení platů ústavních činitelů - tedy i svých - na úroveň roku 2004. Příslušnou předlohu projednala Poslanecká sněmovna v prvním čtení. Vláda původně chtěla novelu rovnou schválit na páteční mimořádné schůzi, takzvané zrychlené jednání ale zablokovala opoziční ODS. Občanští demokraté tak prosadili řádné jednání, ve kterém bude možné k předloze dávat pozměňovací návrhy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

jednání sněmovny

jednání sněmovny | Foto: Michal Kamaryt

Občanští demokraté podle místopředsedkyně Miroslavy Němcové také žádají přehled vývoje platů i ve státní sféře a celý systém chtějí sladit. "Je v tom nesmírný zmatek; zákon, který byl přijat, byl posléze ´vykucháván´, byli z něj vyňati policisté, vojáci z povolání, teď měli být vyňati soudci - je potřeba to dát do pořádku."

Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach z ČSSD ale trvá na tom, že je vládní návrh v pořádku a není na něm co měnit. Teď se obává, zda bude za několik měsíců vůbec ochota platy ústavních činitelů řešit. "Poslanci měli říct jasně: Chceme, nechceme a potom o jakou míru. V této chvíli to vypadá na to, že to oddálení by mohlo také skončit do vytracena."

Přijetí novely, která má zmrazit platy politiků na úroveň loňského roku, by přivítali i unionisté a křesťanští demokraté. "Základní princip, to znamená zachování úrovně platů z roku 2002, platí," říká místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal.

Pro zmrazení platů ústavních činitelů jsou i komunisté. Podle šéfa jejich poslanců Pavla Kováčika ale budou při dalších jednáních ještě tlačit na vládu, aby řešila tuto otázku komplexně, všude tam, kde jdou platy z veřejných peněz.

Vládní návrh týkající se platů ústavních činitelů teď projednají poslanci ve výborech. Předlohu by mohla sněmovna schvalovat v březnu.

Milada Richterová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme