Zmrzlina z Polska obsahuje stopy nebezpečného pesticidu. Veterináři nařídili její stažení z prodeje

Veterináři varují před polskou zmrzlinou Milka, která obsahuje stopové množství karcinogenního etylenoxidu. Jde o 250 000 samostatných nanuků, 15 000 balení multipack po šesti a osmi kusech a o zhruba 37 000 balení zmrzliny ve vaničkách o objemu 480 ml. Ve středu o tom informoval mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Je to několikátý případ výskytu tohoto pesticidu v potravinách v posledních týdnech.

Praha (Aktualizováno: 16:47 11. 8. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zmrzlina podle zprávy veterinární správy obsahuje stopové množství karcinogenního etylenoxidu. | Zdroj: Státní veterinární správa

Zmrzlinu vyrobila firma Froneri Ice Cream, v Česku ji prodávaly různé firmy. Veterináři nařídili stažení výrobků, o jejichž možné závadnosti dostali zprávu systémem rychlého varování RASFF.

Veterinární správa varuje před výrobkem Kunín Pohár. Obsahuje stopové množství pesticidu

Číst článek

Výrobky jsou označené jako Milka mini kornout vanilka čokoláda 8x25 ml (multipack), Milka mini zmrzlina vanilka čokoláda 6x50ml (multipack), Milka čokoláda oříšek 100 ml, Milka caramel crunch 100 ml, Milka čokoláda a vanilka 100 ml a Milka zmrzlina čokoláda vanilka kelímek 480 ml. Data spotřeby u závadných šarží jsou od roku 2022 do května 2023.

Karcinogenní pesticid

Na začátku týdne oznámila společnost Lidl, že stahuje z oběhu výrobek El Tequito masové kuličky, Mexican Style s datem minimální trvanlivosti 13. srpna 2021 od německého výrobce Houdek Arzberg. Také tato potravina obsahovala etylenoxid.

Veterináři také v minulém týdnu nařídili stáhnout z trhu polské konzervy s filety ze sleďů v tomatové omáčce. Důvodem byl opět zjištěný etylenoxid.

Etylenoxid je podle Vorlíčka velmi reaktivní plynná látka s mutagenními a karcinogenními účinky. Používá se jako pesticid k ošetření některých rostlinných komodit. V Evropské unii není povolen.

Státní veterinární správa na konci července varovala také před polským uzeným bokem bez kosti od Animex Foods, u kterého byl rovněž zjištěn obsah etylenoxidu.

Dříve v uplynulém měsíci veterináři informovali, že stopové množství etylenoxidu obsahuje mléčný dezert Kunín Pohár od firmy Lactalis CZ. Z trhu společnost stahovala 385 000 těchto dezertů. Šlo podle ní ale o preventivní akci, zdraví spotřebitelů nebylo ohroženo, uvedla.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme