Znalci pracovali pro ostravské vyšetřovatele i 27 hodin denně

Nejvyšší kontrolní úřad došel k závěru, že severomoravská policie má velké nedostatky ve svém hospodaření. Vedení krajské policie přitom nepřipouští jakékoliv pochybení.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nesrovnalosti, které kontroloři odhalili se však pohybují v miliónových částkách. Závěr šetření NKÚ shrnula autorka zprávy Marie Hošková.

„Zejména je to u těch zadávání veřejných zakázek a pak jsou to ty systémové nedostatky a mezi nimi je to výplata odměn soudním znalcům. Evidování cizího majetku, to je ten majetek z trestné činnosti.“

Ekonomický náměstek severomoravské policie Pavel Koděra si je však jist, že hospodaření mají v pořádku:

„Kontrola na správě severomoravského kraje ve všech bodech, které byly kontrolovány, dopadla pro správu severomoravského kraje poměrně dobře, protože nebyla zjištěna škoda, která by vznikla na státním rozpočtu, na rozpočtových prostředcích státu.“

NKÚ například zjistil, že v letech 1998 až 1999 severomoravská policie použila při opravě své budovy v Krnově více než 1 milión korun v rozporu se zákonem o rozpočtových pravidlech, jak to potvrdila kontrolorka Marie Hošková.

„Zjistili jsme, že finanční prostředky, které byly určeny na běžné výdaje z nich byly hrazeny investiční výdaje. To znamená, že tyto prostředky, které jsou čerpány ze státního rozpočtu, mohou být použity pouze k účelům, na které tím státním rozpočtem republiky byly určeny.“

Pavel Koděra: „Tato stavba byla rozdělena na dvě části: na investiční a neinvestiční. Podle názoru NKÚ část stavby, kterou jsme realizovali z neinvestičních prostředků, měla podle jejich právního názoru být hrazena také z peněz investičních. Nicméně ke škodě nedošlo, za stavbu byly fakturovány takové prostředky, kolik ve skutečnosti stála.“

To byla reakce ekonomického náměstka krajské policie Pavla Koděry. Autorka kontrolní zprávy NKÚ Marie Hošková však podle svých slov takovou obhajobu nechápe.

„Ze strany Správy severomoravského kraje musím říct, že pokud byla tímto závěrem NKÚ nespokojena, měli dvě možnosti námitkové a odvolání. Ani jednu z nich nevyužili.“

Nejvyšší kontrolní úřad také zjistil, že severomoravská policie ve srovnání s jinými krajskými správami vyplácí soudním znalcům vysoké platby za posudky. Soudní znalec zpracovává posudek vždy na popud vyšetřovatele, konečné slovo pak má ekonomický náměstek severomoravské policie. Podle autorky zprávy NKÚ Marie Hoškové severomoravská police vždy platila znalcům maximální sazbu, kterou fakturovali.

„To znamená, že byly vlastně dávány peníze na té horní hranici rozpětí, to jest těch 125 korun.“

Ředitel Krajského úřadu vyšetřování v Ostravě Ladislav Boháček si však myslí, že řadový vyšetřovatel nemůže posoudit, zda znalec chce za svou práci neobvykle moc peněz.

„Ten znalec - ať je to soudní lékař nebo je to psychiatr - je obvykle člověk, který má 3, možná víc atestací. Pakliže bych měl já vyslovit svůj názor, zda tedy oprávněně či neoprávněně účtuje co nejvyšší sazbu, předpokládá se, že by měl mít nejméně vyšší vzdělání než on, to nemá žádný vyšetřovatel.“

Znalci jsou placeni podle vyhlášky Ministerstva vnitra z roku 67. I Marie Hošková z NKÚ připouští, že tato norma už dnešní finanční situaci neodpovídá.

„Jsem přesvědčena o tom, že je nutno ze strany Ministerstva vnitra iniciovat novelu této vyhlášky. Ale v žádném případě nelze obcházet platnou vyhlášku tím, že se budou tedy nasazovat hodiny a bude se dávat nejvyšší taxa.“

Marie Hošková z NKÚ však také zjistila, že severomoravská policie v minimálně třech případech proplatila znalcům tolik hodin práce, kolik logicky ani stihnout nemohli.

„U severomoravského kraje byl ten počet vykazovaných hodin nejvyšší, bylo to 18 až 24 hodin, kdy teda soudní znalec pracoval, to znamená, že tedy neměl ani čas na svůj odpočinek, notabene někteří z nich byli samozřejmě i v pracovním procesu.“

Ředitel KÚV Ladislav Boháček vidí problém v tom, že současná soudní praxe vyžaduje posudky na většinu případů.

„Když to řeknu zcela vulgárně, když se obviněný zmíní o tom, že se v dětství počůrával, tak se na to vyžaduje psychiatrický posudek.“

Redaktor: „Dobře, vám nepřipadá jako řediteli Krajského úřadu vyšetřování podivné, že ti znalci si účtovali 27...“

„Já jsem to nevěděl a nemám šanci to zjistit.“ Ani po zjištění NKÚ, že znalci v regionu jsou podle policie schopni pracovat 27 hodin denně, však krajská policejní správa žádné zásadní změny nechystá, jak to potvrdil ekonomický náměstek Pavel Koděra.

„My jsme povinni vyplatit to, co usnesením přizná vyšetřovatel soudnímu znalci jako odměnu. My nadále to, co dostaneme z Úřadu vyšetřování k proplacení pro soudní znalce, budeme proplácet.“

„To samozřejmě. Krajská správa je jedna věc a ministr vnitra je druhá věc. Pokud mě pan náměstek říká, že tedy to budou dělat znovu, tak jestli to takhle prohlásil, to by se pan ministr divil.“

A takto reagovala Marie Hošková z NKÚ. Jak Českému rozhlasu potvrdila mluvčí Ministerstva vnitra Gabriela Bártíková, celou kauzou se už zabývá speciální odbor kontroly. Mluvčí nevyloučila, že po prošetření celé záležitosti, zvláště pak toho, jak byli odměňování soudní znalci, může na severomoravské policii dojít k personálním změnám.

„V případě porušení proplácení znalečného bude podrobeno podrobné analýze a odpovědní pracovníci vzati k odpovědnosti. Důležité je zvažování možností zavedení centrálního systému, evidence proplácení znalečného v rámci Policie České republiky a samozřejmě Ministerstvo vnitra analyzuje legislativní možnosti paušálního vyplácení za jednotlivé úkony odstupňované dle náročnosti, nikoli podle počtu hodin.“

Ministr vnitra by měl podle informací Českého rozhlasu na nejbližším zasedání vlády informovat kabinet, jak hodlá celou kauzu řešit.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme