Znalec: Cestující téměř nemá šanci poznat padělané jízdenky

V Praze se objevily mimořádně zdařilé padělané jízdenky na městskou hromadnou dopravu. Případy vyplouvají v těchto dnech na povrch postupně, protože si lidé přicházejí vyměnit staré jízdenky za nové, které začaly platit od 1. července. Případem už se zabývá i policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pravá (vlevo) a falešná jízdenka na pražskou MHD | Foto: Kateřina Křenová

Paní Irena našla doma tři staré šestadvacetikorunové jízdenky. Vyrazila je tedy vyměnit do stanice metra Dejvická, kde je předprodej jízdenek. Tam ji ale za přepážkou řekli, že nejsou schopni prokázat, jestli nejsou lístky falešné a že má jít na Centrální dispečink Dopravního podniku Na Bojišti. Tam se dozvěděla, že jsou jízdenky falešné. Zakoupila je v některé trafice:

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Padělané jízdenky.mp3

„Chtěla bych upozornit lidi, že by měli kupovat lístky buď v automatu, ve stanicích metra, nebo ve stáncích označených dopravním podnikem. Určitě ne v novinových stáncích, protože se jim může stát to, co mně.“

Vladimír Sitta je soudní znalec v oboru kriminalistiky, výroby papíru a polygrafie. Dopravnímu podniku v současné době pomáhá selektovat vykoupené jízdenky a poznat mezi nimi padělky:

„Narovinu musím říct, že úroveň padělků je skutečně velmi vysoká, mnoho ochranných prvků jako takových, bylo velmi zdařile napodobeno. Troufnu si říct, že běžný člověk, který neví, co tam má hledat a na co se má koukat, tak v běžném provoze téměř nemá šanci padělek rozeznat od originálu.“

Dospěl přitom k celkem šokujícímu zjištění: „Třetina šestadvacetikorunových jízdenek je padělaných.“

Dopravní podnik Praha, MHD (ilustrační foto). | Foto: Filip Jandourek

Kolik falešných jízdenek mohou mít lidé doma, si Vladimír Sitta netroufá odhadovat. Jisté je jedno, v malém množství by se to padělatelům nevyplatilo:

„Lze usuzovat, že když si někdo dal tolik práce, aby přivedl na světlo padělek na takto vysoké úrovni, pak si myslím, že to množství musí být určitě vysoké."

Případy falešných jízdenek už šetří pražská policie. Dopravní podnik situaci nechce komentovat.

Zbyněk Zykmund, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme