Znalec o hale v České Třebové: Pochybuji, že by šlo o chybu projektanta

Vyšetřovatelé zkoumají důvody víkendového pádu střechy sportovní haly v České Třebové. Podle znalce Milana Babického, kterého oslovil Zpravodajský web Českého rozhlasu, mohlo dojít k pochybení ve dvou věcech. Autor projektu podle něj musí počítat s normami zatížení a stavební firma pro změnu bezchybně dodržet projektovou dokumentaci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sportovní hala v České Třebové | Foto: Josef Kopecký

„Je to strašně složitá záležitost. Roli může hrát spoustu aspektů, které se nedají konkretizovat,“ říká o pádu střechy v České Třebové soudní expert a projektant Milan Babický.

Soudní znalec, který bude událost vyšetřovat, nyní podle odborníka musí detailně prozkoumat projektovou dokumentaci. „A pokud se nezabývá statikou, tak si k sobě může přizvat kohokoliv třeba z fakulty. Dokumentace by měla být k nalezení na stavebním úřadu.“

Sníh za zřícení střechy haly v Třebové nemohl, shodli se hejtman s projektantem. Viníka má najít nezávislý posudek

Číst článek

Podle Babického nyní připadají v úvahu dvě možnosti. „V první řadě se musí prozkoumat projektová dokumentace, jestli bylo vše v pořádku. Věřím, že jo, protože, když dělám nějakou plochou střechu, snažím se ji naddimenzovat, aby to mělo odpovídající hodnoty a rozumnou rezervu. Svou roli totiž kromě sněhu hraje i nápor větru,“ vysvětlil.

„V druhé řadě se jedná o dodavatelskou firmu. Jestli pracovala v souladu s projektovou dokumentací a jestli něco neošidila. To například znamená, že musí přesně dodržet navržené materiály. Ty vybírá přímo projektant, který kromě toho taky provádí takzvaný autorský dohled projektanta. Ten zkoumá, jestli na stavbě nejsou nějaké problémy. Někdy se ale autorský dozor opomíjí, aby se ušetřilo,“ upozornil.

Na sníh existuje norma

Záběry hasičů z vnitřku budovy. | Foto: HZS SŽDC Česká Třebová

„V každém případě věřím, že projektant chybu neudělal, protože norma definuje, kolik má být v určité oblasti uvažované zatížení na sníh. A to je ještě předimenzované proti obvyklé hmotnosti,“ přiblížil Babický svůj pohled na věc.

Už v neděli se ale hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (ČSSD) i projektant haly Tomáš Friš shodli, že sníh za zřícení střechy nemohl. „Sníh se dimenzuje podle toho, v jakém je zařazení. V Krkonoších se počítá s metrem nebo metrem a půl sněhu a dimenzuje se to úplně jinak než v Praze. Existuje na to norma zatížení stavebních konstrukcí a s tím se musí statik vypořádat,“ tvrdí znalec.

Hala byla zkolaudovaná 2. ledna. Oficiálně měla být slavnostně otevřená až v neděli v 16 hodin před finálovým zápasem turnaje za přítomnosti hejtmana Pardubického kraje a pardubických radních. Datum kolaudace podle Babického nehraje roli.

Jan Řápek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme