Znalecký posudek k otravě Bečvy uvádí, že kyanidy do řeky vytekly z rožnovské Energoaquy. Firma to odmítá

Řeku Bečvu loni v září otrávily kyanidy, které podle znalce vytekly z kanálu z areálu bývalé Tesly Rožnov. Znalecký posudek, který si policie nechala vypracovat, podezřívá firmu Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm, informovala Mf Dnes. Firmě areál patří a provozuje tam i čistírnu odpadních vod. Vedení společnosti Energoaqua se nepodařilo kontaktovat. Ředitel Oldřich Havelka znovu odmítl, že by firma řeku otrávila. Znalec podle něj nemá důkazy.

Zlín (Aktualizováno: 18:15 4. 5. 2021) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V řece uhynulo 40 tun ryb a tok byl otráven v délce 40 kilometrů. Archivní foto | Foto: Lenka Kratochvílová | Zdroj: Český rozhlas

Policie se odmítla k informacím týkajícím se otravy řeky Bečvy, které server zveřejnil, podrobněji vyjadřovat.

Odkud se dostal do Bečvy kyanid? Policie se zaměřila na čistírnu ve vzdáleném Rožnově pod Radhoštěm

Číst článek

„V tuto chvíli to nebudeme komentovat. Posudek fyzicky ještě nemáme. Jakmile ho prostudujeme, tak se k němu bez jakéhokoliv dalšího odkladu vyjádříme,“ řekl pouze policejní mluvčí Petr Jaroš.

Zlínská policie v pondělí informovala, že soudní znalec Jiří Klicpera práce na znaleckém posudku dokončil a vyšetřovatelé čekají na doručení materiálů. Sám Klicpera odmítl obsah posudku komentovat s tím, že je vázán mlčenlivostí.

Ředitel firmy Energoaqua Oldřich Havelka ale zásadně odmítl, že by společnost způsobila loňskou otravu řeky Bečvy. Podle Havelky k tomu soudní znalec důkazy nemá. „Zásadně odmítám tuhle verzi, kterou si pan Klicpera vymyslel už před asi třemi měsíci a pořád to jen opakuje. Myslím, že máme dost důkazů, které se budou řešit v rámci případného obvinění u soudu, v případě, že k tomu dojde,“ uvedl Havelka.

Posudek je pro policejní prověřování ekologické katastrofy klíčový. Znalec v minulosti dvakrát požádal o prodloužení lhůty pro jeho vyhotovení – poprvé skončila loni v prosinci, podruhé letos v únoru.

Chemička Deza

Znalec již dříve – stejně jako ministr životního prostředí a místopředseda ANO Richard Brabec – vyloučil, že by původcem otravy byla chemička Deza ze svěřenského fondu premiéra a předsedy hnutí ANO Andreje Babiše, kam patří i deník Mf Dnes a portál iDNES.cz.

Dezu jako možného původce otravy již dříve vyloučila i Česká inspekce životního prostředí. „Já jsem to v podstatě potvrdil,“ reagoval nyní Klicpera na dotaz novinářů. 

Znalec dokončil posudek k otravě Bečvy. Policie očekává doručení materiálů do konce týdne

Číst článek

Kontaminovaná voda místo přečištění a odstranění chemikálií tekla podle Mf Dnes kanálem rovnou do řeky v městské části Valašského Meziříčí Juřinka, a ne do speciálních lagun, které v areálu jsou.

V řece uhynulo 40 tun ryb a tok byl otráven v délce 40 kilometrů. Firma Energoaqua, o které server iROZHLAS.cz informoval už dříve, sídlí 16 kilometrů od místa otravy. Do řeky ústí stará kanalizace, která vznikla ještě za socialismu v dobách, kdy v areálu fungovala Tesla.

Tři kilometry

Nyní je tam řada průmyslových podniků a nájemců, kteří své odpadní vody včetně kyanidových vypouští do čistírny.

Kanál však ústí do řeky více než tři kilometry nad místem zářijového úhynu ryb. Rybáři proto opakovaně upozornili na to, že je nemožné, aby byl zdrojem otravy a aby kyanid byl v řece v tak dlouhém úseku a nezabíjel.

Náměstkyně zlínského hejtmana Hana Ančincová (Piráti), která má životní prostředí na starosti a kauzou otravy Bečvy se zabývá, v úterý řekla, že si počká na oficiální stanovisko. „Jak však pan soudní znalec mluvil do médií, tak se obávám, že si podkopával vlastní důvěryhodnost,“ uvedla.

Krajský úřad Zlínského kraje pokračuje v kontrolách ve společnostech Deza a Energoaqua. Ve firmě Energoaqua se zabývá kontrolní a povolovací činností na základě vodního zákona. Zároveň přehodnocuje limity pro vypouštění odpadních vod s obsahem zvlášť nebezpečných látek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme