Známé osobnosti i kolemjdoucí vzpomínali na Náměstí Míru v Praze na oběti holocaustu

V Praze na Náměstí Míru si dnes stovky lidí připomněly oběti holocaustu. V den výročí povstání ve varšavském ghettu, které začalo 19. dubna 1943, lidé v centru Prahy předčítali jména Židů, kteří za druhé světové války zemřeli v nacistických koncentračních táborech.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jom ha-šoa, den vzpomínání na oběti holocaustu | Foto: Press kit

Z celkového počtu šesti milionů židovských obětí pocházelo na 80 tisíc právě z Čech a Moravy. Jména předčítali nejen jejich potomci, ale i zcela náhodní kolemjdoucí.

Za mikrofonem se vystřídaly i některé významné osobnosti, jako například velvyslanec Spojených států Norma Eisen nebo pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Akce se koná pravidelně už několik let, a proč organizátoři zvolili právě tuto formu vzpomínky, vysvětlila Radiožurnálu Tereza Váňová z nadačního fondu obětí holocaustu:

„Hledáme nové způsoby, jak holocaust připomínat. Není to jen z toho důvodu, že ta událost je historii poměrně už vzdálená, ale také proto, že ty zásadní způsoby připomínání, jako vzpomínání pamětníků, filmy, publikace či výstavy, se svým způsobem už vyčerpávají. A právě proto jsme zvolili takovouto minimalistickou formu - jednoduché čtení jmen obětí."

Smyslem celého setkání bylo nejen vzpomenout na oběti holocaustu, ale i upozornit na současné problémy. Přetrvávající porušování lidských práv a diskriminaci etnických a náboženských menšin.

Jan Herget, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme