Známí obžalovaných v kauze Vítkov odmítli před soudem vypovídat

Výslechem svědků mělo dnes u Krajského soudu v Ostravě přelíčení se žháři z Vítkova. Soudce předvolal devět lidí, všichni jsou známí obžalovaných a příznivci krajní pravice. Výpověď ale odmítli.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Soud se žháři z Vítkova

Soud se žháři z Vítkova | Zdroj: ČTK

Početná skupina příznivců krajní pravice a zároveň známých obžalovaných dne přišla k soudu. Jejich pobyt ale trval jen chvíli.

První vešel do jednací síně Tomáš Vassiov a hned prohlásil, že odmítá vypovídat. Stejně reagoval další kamarád obžalovaných Marek Kuděla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úterní jednání soudu v kauze Vítkov sledovala reportérka ČRo Andrea Čánová

Státní zástupkyně Brigita Bilíková na to rázně požádala, aby svědci vysvětlili, proč mluvit před soudem odmítají. Soudce ale tuto námitku nepřijal.

Bilíková považuje chování předvolaných svědků za taktiku. „Já si myslím, že to svědčí o postoji celé komunity k dané trestní věci,“ uvedla.

Přísedící proto mohl pouze přečíst policejní protokoly, ve kterých o pozadí případu mluvili. Policistům přitom někteří svědci řekli, že se jim obžalovaní po žhářském útoku se vším svěřili.

Zmocněnec rodiny podal na svědky trestní oznámení

Zmocněnec romské rodiny Markus Pape tvrdí, že Vassiov a Kuděla věděli o žhářském útoku předem. Na oba proto podal přímo v jednací síni trestní oznámení.

“Tito dva svědci věděli předem o tom, že se chystá trestný čin, neoznámili to policii, a tím nadržovali trestní činnosti,“ uvedl Pape, který očekává, že policisté začnou roli obou mužů v případu znovu prověřovat.

Opavský pravicový extremista Vassiov byl v minulosti podmíněně odsouzený za útok na Romy v roce 2001. Letos v dubnu ho pak ostravský krajský soud osvobodil v procesu, při němž čelil obvinění z napadení lidí na koncertu v Rýmařově.

Před soudem tehdy Vassiov stanul společně s Davidem Vaculíkem obviněným právě ve vítkovské kauze. Dalšímu obviněnými ze žhářského útoku na romskou rodinu jsou Ivo Müller, Václav Cojocaru, a Jaromír Lukeš.

Čtyři muži na dům rodiny ve Vítkově podle obžaloby zaútočili v noci na 19. dubna 2009. Při následném požáru utrpěli zranění tři lidé, nejvážnější tehdy ani ne dvouletá dívka, která utrpěla hluboké popáleniny na 80 procentech těla.

Podle obžaloby souvisel čin čtveřice se zviditelněním extremistických skupin a také se 120. výročím narození Adolfa Hitlera.

Andrea Brtníková, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme