Známý dům na Kampě dostane zpět chybějící lampičky. Našly se náhodou

Známému domu U Obrázku Panny Marie na Kampě chybí od roku 1961 dvě ze tří lampiček. Majitelé domu je museli vyměnit za sovětskou a československou vlajku. Po dlouhých letech se ale lampičky shodou náhod našly. Na své původní místo by se měly vrátit ještě letos v létě.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ztracená lampička z domu U Obrázku Panny Marie se našla. Po dlouhých 56 letech se vrátí zpět na své místo | Foto: Rudolf Skřivan/Miluju Prahu

Dům U Obrázku Panny Marie v Praze na Kampě poutá pozornost jednou svítící lampičkou. Věčným světýlkem v ní prý svítí duše nešťastné dívenky Petrušky. Původně ale na balkonu domu svítily lampičky tři.

Přehrát

00:00 / 00:00

Známý dům na Kampě dostane zpět chybějící lampičky. Našly se shodou náhod. Příběh popsal David Černý, šéfredaktor webu Miluju Prahu

Jenže v roce 1961museli majitelé domu dvě z nich odstranit a vyměnit je za sovětskou a československou vlajku. Rozhodl tak tehdejší prezident Antonín Novotný kvůli návštěvě nejvyššího sovětského představitele Nikity Chruščova.

„Ten dům vlastně každý známe, protože je na tisících, statisících fotografií, když fotíme z Karlova mostu Malou Stranu. Je opředený spoustou zázraků a nález těch lampiček mi přijde také zázračný," popisuje David Černý, šéfredaktor webu Miluju Prahu, který na případ upozornil.

„Obyvatel domu pan Skřivan mi říkal, že jeho soused byl na blešáku v Jičíně, kde se dal do řeči s nějakým místním prodejcem. Padli si do oka a on mu dal vizitku s tím, ať se u něj staví, že v nedaleké Bradlecké Lhotě má nějaké harampádí," vypráví Černý.

Náhodou pak podle něj jel po pár dnech autem a viděl ceduli Bradlecká Lhota. Stavil se proto u pana Fischera prohlédnout si jeho harampádí. „Najednou uviděl tu lampičku, kterou znal z balkonku ze svého domu. Ptal se ho, co to je za lampičku, a on říkal: V roce 1961 jsem dostal takový zvláštní úkol odstranit ty lampičky a od té doby je tady mám," popisuje Černý.

Muž chtěl podle něj lampičku od pana Fischera koupit, nakonec ji ale prý od něj dostal zadarmo. „Lampičky jsou nyní všechny. V tuto chvíli jsou u kováře, spravují se a během léta se dostanou zpátky," uzavírá šéfredaktor webu Miluju Prahu.

Linda Nguyenová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme