Státní zástupkyně navrhuje pro Cimického tři roky vězení. Činů se měl dopouštět i na šestnáctiletých

Známý psychiatr Jan Cimický se měl od roku 1978 dopustit 39 sexuálních deliktů především na svých pacientkách a praktikantkách. Takový závěr přečetla z obžaloby státní zástupkyně Martina Adámková u Obvodního soudu pro Prahu 8. Psychiatr ve vyjádření před soudem jakoukoliv vinu odmítl a zpochybnil postup policie. Adámková pro něj navrhuje tříleté vězení a zákaz výkonu lékařské profese.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 14:00 4. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatr Jan Cimický dorazil k soudu, čelí obžalobě ze čtyř znásilnění a pětatřiceti případů vydírání

Psychiatr Jan Cimický dorazil k soudu, čelí obžalobě ze čtyř znásilnění a pětatřiceti případů vydírání | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Soudní líčení ve čtvrtek začalo varováním soudce Petra Nováka, že nechce, aby se jako například v kauze Feri na veřejnosti objevila jména poškozených. Upozornil, že by v takovém případě rozdával pořádkové pokuty.

Psychiatr Cimický míří před soud. Obžaloba ho viní ze znásilnění a vydírání

Číst článek

Státní zástupkyně Martina Adámková na úvod přečetla všechny body obžaloby. Zabývala se do detailu jedním případem po druhém, mezi oběťmi jsou Cimického bývalé pacientky z bohnické léčebny, z praxe ze zařízení Modrá laguna i praktikantky z vysokých škol.

První případy pochází již z roku 1978 a počátku osmdesátých let, kdy se jednání měl dopustit na 16letých dívkách.

Jeden z případů, který žalobkyně přečetla, zní takto: „Vyhledala ho na doporučení své matky kvůli problémům s trémou. Po vstupním pohovoru ji odvedl do jiného pokoje, kde bylo více lůžek, s tím, že jí udělá terapii. Při tom ji začal svlékat do půlky pasu a bez dalšího vysvětlení jí začal osahávat prsa tak, že je masíroval a mačkal. Celé to trvalo několik minut.“ Nezletilá dívka z toho byla konsternovaná, protože se nikdy s takovým chováním nesetkala. Jiného lékaře se pak už bála vyhledat.

Dnes pětasedmdesátiletý psychiatr podle obžaloby často vyzýval své oběti, aby se vysvlékly, následně je hladil na prsou, což vydával za součást léčby akupunkturou, uspokojoval se o jejich těla nebo jim strkal ruku do kalhotek a nutil je k různým sexuálním praktikám. Všechno podle žalobkyně dělal s vědomím převahy a autority veřejně známého lékaře a za účelem svého uspokojení.

Žalobkyně také představila případy, kdy se ženy na Cimického obrátily po úmrtí manžela nebo dalších rodinných příslušníků. Jedné z nich naordinoval akupunkturu, při které ji následně osahával na intimních partiích.

Cimický během řeči státní zástupkyně seděl v jednací síni většinu času s rukama v pěst, někdy kroutil hlavou nebo se ironicky usmál.

Jakoukoliv vinu poté odmítl. „Snažím se poctivě vykonávat své povolání. Dovoluji si vyjádřit lítost nad celou touto kauzou, má to zásadní dopad na mé pacienty, kteří jsou mi společně s rodinou oporou. Vždy jsem se snažil, aby můj vztah s pacienty byl založen na důvěře,“ řekl ve vyjádření Cimický. Vyšetřující policisty obvinil z neprofesionálního postupu.

„Musím zcela odmítnout, že bych se kdy dopustil znásilnění nebo jakéhokoliv sexuálního násilí či nátlaku. Stále přemýšlím nad tím, zda je možné, aby si některá z mých pacientek mohla vyložit mé jednání špatně. Mé jednání bylo vždy vedeno pouze s cílem léčit pacienta, pokud to bylo pochopeno některou pacientkou jinak, pak se za to hluboce omlouvám a chápu to jako profesní selhání,“ přednesl.

Skutky z předrevoluční doby nemohou být podle státní zástupkyně promlčené, protože vždy byl spáchán další skutek, který přerušil běh promlčecí lhůty. Všechny se týkají sexuálních deliktů. 35 skutků muselo být ale posouzeno podle starého trestního zákona jako přečin vydírání. Státní zástupkyně to vysvětlila tím, že stará definice znásilnění neumožnila jednání Cimického pod tento trestný čin podřadit.

„Protože jsou všechny skutky kvalifikovány jako přečiny, hrozí Cimickému jeden až pět let vězení. S ohledem na dobu, po kterou k páchání trestných činů docházelo, jsem navrhla trest nepodmíněný v trvání třech let plus zákaz činnosti výkonu lékařské profese,“ sdělila po prvním jednacím dni Adámková.

Zmocněnkyně obětí Lucie Hrdá předala soudu požadavky na náhradu nemajetkové újmy v celkové výši téměř šesti milionů korun.

Před novináři odmítla, že by se její klientky chtěly na tomto případu proslavit nebo získat od Cimického nepřiměřené finanční náhrady. Částky se totiž u většiny z nich pohybují kolem 150 tisíc korun.

„Oslovují mě dokonce další ženy, které se ani policii nepřihlásily, vím o nich. Není to o tom, že se vám něco takového stane a za dva měsíce jste v pořádku, tyto problémy přetrvávají desetiletí,“ řekla Hrdá.

Většina z klientek podle ní chce jednání bez přítomnosti veřejnosti, ale jedna z obětí si přeje, aby věci, které zažila, zazněly veřejně.

Další jednání

Soud s psychiatrem Janem Cimickým měl původně začít už v prosinci. Jeho senát totiž nevyhověl Cimického žádosti o odročení jednání – psychiatr poukazoval na to, že byl na konci října hospitalizován kvůli intoxikaci léky. Přesto nakonec došlo k odkladu na první lednový týden kvůli nemoci předsedy senátu.

Mezi prvními promluvila veřejně herečka a zpěvačka Jana Fabiánová. V reakci na její příspěvek se začaly ozývat i další ženy, jejichž příběhy odvysílal před dvěma lety pořad České televize 168 hodin.

Zkušenost s obtěžováním nastínila třeba i moderátorka České televize Martina Vrbová Hynková, která se s Cimickým setkala pracovně, nikoli jako pacientka. Popsala, že ji psychiatr před dvaceti lety při přípravě televizního pořadu povalil na sedačku a začal ji osahávat a líbat. Žena z ordinace utekla.

Cimického advokát Miroslav Kučera pro server iROZHLAS.cz ve středu uvedl, že předpokládá, že část výslechů bude prováděná za zavřenými dveřmi – v takovém případě by se k této žádosti obžalovaný připojil.

Jak redakci potvrdila místopředsedkyně soudu Jana Humeni, výslechy poškozených by se měly konat od 16. ledna. „Je samozřejmě na předsedovi senátu, jak rozhodne, zda se to bude konat s vyloučení veřejnosti, nebo ne,“ doplnila.

Psychiatr Jan Cimický dorazil k soudu, který projedná obžalobu, podle které se měl dopustit čtyř znásilnění a pětatřiceti případů vydírání | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vít Kubant, Tomáš Pika Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme