Nadlimitní látky znečišťující ovzduší loni zatěžovaly 62 procenta lidí. Nejhorší byla situace na Ostravsku

Nadlimitní imise alespoň jedné látky znečišťující ovzduší loni zatěžovaly bez zahrnutí ozonu 62,4 procenta českých obyvatel, oproti roku 2016 je to nárůst o více než šest procentních bodů. Alespoň jedna z látek překročila limit na 26,2 procentech území, což je o tři desetiny více než předloni. Vyplývá to z informační zprávy o kvalitě ovzduší a spojených zdravotních rizicích, kterou ve středu projedná vláda.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komín - kouř

Nejvíce zatížené znečištěním ovzduší byly stejně jako v předešlých letech Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. (ilustrační foto) | Foto: Ladislav Bába

Mírný meziroční nárůst byl podle zprávy způsoben mimořádně nepříznivými rozptylovými podmínkami v lednu a únoru 2017, jež vyústily ve vysoký počet smogových situací.

V zimní sezoně 2016/17 jich bylo vyhlášeno 39 z důvodu překročení prahové hodnoty pro polétavý prach o velikosti zrn do deseti mikrometrů (PM10). Regulace pak byla nařízena u 16 vybraných zdrojů. V sezoně 2017/18 bylo vyhlášeno osm smogových situací a čtyři regulace vybraných zdrojů.

Množství oxidu uhličitého v ovzduší loni překonalo další rekord. Na vině jsou doprava a průmysl

Číst článek

Na dvou stanicích byl loni překročen roční imisní limit pro PM10, v roce 2016 to bylo jen na jedné. Denní limit byl překročen na 8,3 procenta území se zhruba 23,1 procenta obyvatel, předloni tomu tak bylo pouze na 1,4 procenta území s 7,3 procenta obyvatel.

Nadměrné množství prachu o velikosti zrn do 2,5 mikrometru (PM2,5) z hlediska ročního imisního limitu pak bylo zaznamenáno na 0,9 procenta území se zhruba 4,9 procenta obyvatel. Také v této kategorii podíl vzrostl oproti 0,5 procenta území se třemi procenty obyvatel v roce 2016.

Limity jsou stále výrazně překračovány pro benzo(a)pyren. Loni tomu tak bylo na 26 procentech plochy státu, kde žije 61,8 procenta obyvatel, uvádí zpráva. Území se zvětšilo oproti roku 2016 pouze minimálně, podíl obyvatel ale stoupl z 55,7 procenta.

Meziročně ale klesl podíl stanic, na kterých byl limit překročen: loni tomu tak bylo na 66 procentech stanic, předloni na 71 procentech.

Domácnosti a hutní průmysl

Ekologické Hnutí Duha už dříve uvedlo, že na emisích benzo(a)pyrenu se v celostátním měřítku podílí více než 98 procenty lokální vytápění domácností. Podle předkládací zprávy ministerstva životního prostředí je benzo(a)pyren mutagenní a karcinogenní látkou, ovlivňuje žlázy s vnitřní sekrecí, vývoj a růst plodu.

Nejvíce zatížené znečištěním ovzduší byly stejně jako v předešlých letech Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko. „Jedná se o důsledek toho, že v uvedené oblasti k dopravě a lokálním zdrojům (vytápění domácností), které jsou hlavními zdroji suspendovaných částic, přistupují další významné zdroje emisí PM10 - hutní průmysl a průmysl zpracování paliv včetně vlivu znečištění přenášeného z Polska,“ píše se v materiálu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme