Zneužívání dávek v nezaměstnanosti bude těžší

Ministerstvo práce a sociálních věcí chystá změny, které by měly omezit zneužívání dávek v nezaměstnanosti. Lidé bez práce budou mít podle plánů ministerstva povinnost pravidelně dvakrát týdně docházet na úřad práce nebo na Czech point, kde jim budou další termíny generovány nahodile. Bude tak jednodušší odhalit podvodníky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad práce v Ostravě

Úřad práce v Ostravě | Foto: F. Tichý

Naši spoluobčané jsou mnohdy velice vynalézaví, pokud jde o to, získat peníze od státu. Své o tom vědí například na úřadech práce.

Množí se případy, kdy člověk bere půl roku dávky v nezaměstnanosti, pak se nechá od známého nebo příbuzného na půl roku zaměstnat, aby mu vznikl nárok na podporu, a dalšího půl roku zase žije z dávek v nezaměstnanosti. A tak to jde stále dokola. Klidně i sedm let.

Přehrát

00:00 / 00:00

ORž Dávky nezaměstnaní.mp3

"Evidujeme v evidenci uchazečů o zaměstnání například osoby, které mohou určitou dobu pracovat tak, aby získaly nárok na podporu nezaměstnanosti. My se samozřejmě k nim potom chováme standardně jako ke kterémukoliv jinému uchazeči o zaměstnání," potvrzuje ředitel odboru zaměstnanosti Ministerstva práce a sociálních věcí Jiří Vaňásek.

Dávku by musela dotyčná osoba vrátit jen v případě, že je kontrolou zjištěno, že je finanční pomoc zneužívána, což často není jednoduché dokázat.

Počet případů zneužívání dávek Jiří Vaňásek nezná, ví ale, že neférové praktiky lidí, kteří berou podporu nebo dávky neprávem, omezí několik nových opatření. Například povinnost pravidelně dvakrát týdně docházet buď na úřad práce, nebo na Czech point, který je na poště.

"V praxi je to tak, že on na Czech pointu dostane setinku volných vhodných pracovních míst pro něj. To znamená, může si zaměstnání získat i sám a termíny jsou mu potom generovány nepravidelně a on neví, kdy bude mít následný další termín," vysvětluje Jiří Vaňásek.

Vedle standardních kontrol chce takovým postupem úřad práce omezit vykonávání činností, které se s vyplácením dávek neslučují.

Veřejná služba není jen zametání

Pro ty, kdo jsou bez práce už delší dobu, nebo jsou v hmotné nouzi, existuje takzvaná veřejná služba, která by se měla od roku 2012 rozšířit na více obcí.

"Veřejná služba není jen o zametání chodníku, to je určitý mýtus," říká Vaňásek a dodává: "Pokud obec bude mít zájem někoho zaměstnat v kině třeba jako šatnáře, může to být veřejná služba."

Pokud ovšem veřejnou službu dotyčný odmítne, hrozí mu vyřazení z evidence uchazečů o zaměstnání. Podle Vaňáska nabízí úřady práce podobný typ práce především dlouhodobě nezaměstnaným, nikoli lidem, kteří novou pozici hledají jen dva nebo tři měsíce.

Ministerstvo práce tvrdí, že už se našlo dost lidí, které natolik otrávilo chodit se nepravidelně hlásit, že přiznalo, že pracují na černo a dávky v nezaměstnanosti berou neprávem.

Jitka Hanžlová, Pavel Cyprich Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme