Zneužívat nemocenskou se možná už brzy prodraží

Zneužívat nemocenskou má být v budoucnu drahé. Počítá s tím návrh zákona o nemocenském pojištění, který dnes vládě předkládá ministerstvo práce a sociálních věcí. Lidé, kteří budou na neschopence a nebudou se správně léčit, by mohli dostat pokutu až dvacet tisíc korun. Podle návrhu by peníze za prvních 14 dní pracovní neschopnosti nově vyplácel zaměstnavatel.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Strakova akademie a Kramářova vila

Strakova akademie a Kramářova vila | Foto: Jan Rosenauer

"Chceme zapojit zaměstnavatele do procesu nemocenského pojištění a samozřejmě zamezit případům, kdy některé firmy v době, kdy nemají práci pro své zaměstnance, posílají tyto pracovníky na nemocenskou, a v momentě, kdy ta práce zase je, tak lidé pracují," řekla Radiožurnálu mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřina Beránková.

Návrh chce také změnit současný stav, kdy jsou dávky relativně vysoké pro lidi s nízkými příjmy a naopak poměrně malé pro pojištěnce s vyššími příjmy. Nový systém by tak podle Beránkové měl zamezit zneužívání nemocenských dávek.

"První tři pracovní dny v nemoci by podle návrhu, který předkládá ministerstvo, měla (nemocenská) činit 35 procent z denního vyměřovacího základu, v současné době to je 25 procent, a od 4. do 14. dne pak 67 procent oproti současným 69 procentům."

Helena Šulcová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme