Ministerstvo zdravotnictví aktualizovalo statistiky. Zničených vakcín proti koronaviru je už přes 120 tisíc

Zdravotníci v Česku zlikvidovali už přes 120 tisíc dávek vakcín proti koronaviru za zhruba 26 milionů korun. Vyplývá to z aktualizovaných dat ministerstva zdravotnictví, která má Radiožurnál k dispozici. Podle nich je také v Česku dosud nevyužitých skoro 3,7 milionu očkovacích látek.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vakcína proti koronaviru od firmy AstraZeneca.

Přestože počet zlikvidovaných vakcín po inventuře vzrostl, jedná se stále o zlomek oproti vyočkovaným dávkám. Ilustrační foto | Zdroj: Reuters

Přes 80 tisíc dávek od AstraZenecy, 26 tisíc od Moderny, 16 tisíc od konsorcia Pfizer/BioNTech a zhruba 1200 od společnosti Johnson & Johnson.

Jihlavská nemocnice řeší podvody při očkování. Lidé si vezmou certifikát, před podáním vakcíny odejdou

Číst článek

Tolik vakcín proti koronaviru museli zdravotníci zlikvidovat od začátku očkování do čtvrtka 11. listopadu.

Mezi nejčastější důvody znehodnocení vakcíny patří rozbitá ampulka nebo špatné naředění.

Radiožurnál už dřív informoval také o tom, že desítkám tisíc vakcín od firmy AstraZeneca vypršela platnost a podle ministerstva je už nebylo možné darovat do ciziny. První část z nich nechal stát spálit v září, dalším expirace skončila v říjnu.

Listopadová inventura ministerstva zdravotnictví mimo jiné zjistila, že veřejně dostupné statistiky zlikvidovaných vakcín na webových stránkách nejsou aktualizované, data proto resort průběžně opravuje a doplňuje.

Přestože počet zlikvidovaných vakcín po inventuře vzrostl, jedná se stále o zlomek oproti vyočkovaným dávkám – zdravotníci jich aplikovali už přes 12,7 milionu, z toho asi 10,5 milionu od firem Pfizer a BioNTech.

V Česku je i přes zvýšený zájem o očkování velký počet dosud nevyočkovaných preparátů. Podle statistik ministerstva zbývá pro použití skoro 3,7 milionu vakcín.

Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme