Znovu se sejdou špičky ČSSD. Podívejte se na tři scénáře, jak jednání může skončit

V Lidovém domě se ve středu večer znovu sejde nejvyšší vedení sociální demokracie. Politické grémium strany bude řešit krizi ve vládní koalici poté, co premiér Bohuslav Sobotka z ČSSD oznámil demisi současného kabinetu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezd ČSSD v Brně - Bohuslav Sobotka a Lubomír Zaorálek | Zdroj: ČTK

„Politické grémium ČSSD se sejde v půl deváté, řešit se bude aktuální politická situace," potvrdil schůzku mluvčí strany Mikuláš Klang. Server iROZHLAS.cz proto připravil tři možné scénáře, které mohou z jednání špiček ČSSD vzejít.

1. Lubomír Zaorálek premiérem

Jako nového předsedu vlády by mohli sociální demokraté navrhnout dosavadního ministra zahraničních věcí a místopředsedu strany Lubomíra Zaorálka. Rozhodovat se nejspíš budou mezi ním a dosavadním prvním místopředsedou strany a ministrem vnitra Milanem Chovancem.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor Barbory Tachecí s Romanem Sklenákem z ČSSD

Pro Český rozhlas Plus to připustil také šéf poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák: „Je to tak a jsou to logická jména. Jsou to místopředsedové sociální demokracie, pokud tedy samozřejmě se díváme na nějakou posloupnost a hierarchii ve straně, tak je logické, že zrovna tato dvě jména se skloňují."

Zaorálek získal výraznou podporu od spolustraníků na březnovém sjezdu strany, někteří delegáti mu na brněnském výstavišti i aplaudovali ve stoje. Už tehdy se o něm v kuloárech sociální demokracie spekulovalo jako o nástupci Sobotky i v čele strany.

Pokud by se sociální demokraté na jménu Zaorálka shodli, musel by souhlasit i prezident Miloš Zeman. Pokud by ho skutečně jmenoval a pověřil sestavením nové vlády, pro důvěru by si Zaorálek musel dojít ještě do sněmovny. Sociální demokraté by pak z něj zároveň mohli udělat také volebního lídra pro říjnové volby.

Prezident Zeman ani ČSSD nechce úřednickou vládu, tvrdí ministr vnitra Chovanec

Číst článek

Variantu, že by se novým premiérem mohl stát právě Zaorálek, v úterý připustil i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO. S ním by se však v nové vládě nejspíš nepočítalo.

Zda by si v tomto případě Sobotka i nadále udržel pozici šéfa ČSSD, není jisté. Pokud by sám nerezignoval, mohli by ho k tomu vyzvat jeho spolustraníci. Ústřední výkonný výbor ČSSD mu může také vyjádřit nedůvěru. V tom případě by vedení strany zřejmě převzal Milan Chovanec.

Server Echo24 tvrdí, že premiér Sobotka na dnešním jednání strany už svou rezignaci nabídl a navrhl, aby stranu místo něj dále vedl právě Milan Chovanec.

2. Milan Chovanec premiérem

I Milan Chovanec v čele strany by mohl být pro sociální demokraty schůdnou volbou. Podpořit by ho mohl přímo premiér Sobotka i jeho blízký spolupracovník a nynější volební manažer Jan Birke. Chovanec ve středu odpoledne navíc navštívil na Hradě prezidenta Miloše Zemana a je možné, že spolu i o této variantě mluvili.

Sjezd ČSSD v Brně, Milan Chovanec | Foto: Filip Jandourek

Po schůzce s prezidentem ministr prohlásil, že se shodli na tom, že si nepřejí úřednickou vládu. Znovu navíc zopakoval, že pro ČSSD je zásadní, aby v novém kabinetu nebyl vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO). K vlastní „kandidatuře" na post předsedy vlády pouze řekl, že to není na pořadu dne.

Vládu bez Sobotky a Babiše nevyloučil ani předseda sněmovny Jan Hamáček. „Já v této chvíli nemůžu vyloučit žádnou alternativu. Klíčovým úkolem pro všechny je nalézt rychlé řešení, které skončí to období nestability a zajistí pro republiku do termínu voleb funkční vládu. (...) Z těch vyjádření jsem vyrozuměl, že asi není možné, aby v jedné vládě současně pokračoval předseda vlády i ministr financí," řekl v České televizi.

3. Současná vláda dovládne se Sobotkou i Babišem

Třetí varianta, i když nejméně pravděpodobná, je, že se špičky ČSSD na novém lídrovi vládní koalice neshodou. Sobotka tak ve čtvrtek odpoledne předá do rukou prezidenta Miloše Zemana demisi, aniž by se ho jeho vlastní strana snažila nahradit. Na Hradě podle Babiše demisi přijmou.

Jelikož si Zeman podle slov Chovance úřednickou vládu ani předčasné volby nepřeje, mohl by do voleb v tomto případě dovládnout stávající kabinet v demisi tedy v čele se Sobotkou a Babišem na postu ministra financí.

Právě hlava státu bude nakonec hlavní postavou řešení vládní krize. Zeman totiž z pozice prezidenta může zvolit postup, se kterým nemusí souhlasit parlamentní strany.

Stačí připomenout konec Nečasovy vlády, kdy za Zemanem na Hrad se 101 poslaneckými podpisy mířila pro jmenování premiérkou Miroslava Němcová z ODS, ale prezident tehdy upřednostnil úřednický kabinet Jiřího Rusnoka.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme