Zodpovědnost za nákup pandurů odmítají Barták i Paroubek
Jiří Paroubek i Martin Barták odmítají, že by kdy jednali s manažery společnosti Steyer Habitzlem a Jedlaucnikem. Ti v Mladé frontě Dnes minulý týden naznačili, že se někteří čeští politici podíleli na jednání o provizích, které měly být údajně zaplaceny za dohodnutý a zrealizovaný obchod ve výši téměř 15 miliard korun.
Ministr obrany Martin Barták zpochybňuje i předraženost kontraktu, protože například Portugalsko zaplatilo za jednotlivý transportér od Steyeru výrazně méně. V Portugalsku se při těchto obchodech neplatí DPH, a cenu podle Bartáka prodražily hlavně specializované věže transportérů a to, že každý z těchto speciálů umí plavat.
Ministr obrany nominovaný za ODS Martin Barták se prý s někdejšími manažery Steyru Wolfgangem Habitzlem a Herwigem Jedlaucnikem nikdy neviděl. Upozornil, že první z nich skončil v rakouské firmě v roce 2003 a druhý v létě 2007. Barták byl vyjednáváním o pandurech pověřen až na konci téhož roku.
"Já celou kauzu považuji za ničím nepodloženou a lživou manipulaci s cílem mne poškodit. Oba pány neznám, nikdy jsem se s nimi nesetkal a nikdy jsem s nimi o ničem nejednal. Výhrady k údajné předraženosti odmítám, jelikož jsme zachovali jednotkovou cenu vozidel zvýšenou o inflaci Srovnání s portugalským projektem je naprosto nesmyslné a zavádějící - jedná se o naprosto jiný projekt se zásadně odlišnými uživatelskými vlastnostmi a jinými technickými parametry," řekl novinářům Barták.
Ministr Barták zdůvodňuje vyšší cenu transportérů specifickými požadavky, které ve výběrovém řízení vypsaly předchozí vlády. Čtyři Pandury by měly v půlce roku operovat v Afghánistánu, 3 v Kosovu. Celou transakcí se začala zabývat česká i rakouská protikorupční policie.
Pokud by Česko nenakoupilo obrněné transportéry Pandur od rakouské firmy Steyr, hrozila by zemi arbitráž - uvedl Barták. Premiérovi a vládě vysvětloval, proč tehdejší vláda s firmou vyjednala smlouvu novou. Podle něj se tím ušetřilo přes devět miliard korun. Zakázku za 14 a půl miliardy provází podezření z korupce.
Distancuje se i Paroubek
Předseda ČSSD odmítá jakékoliv propojení své osoby s kauzou údajné korupce kolem nákupu transportérů pandur. Jiří Paroubek, jak dnes uvedl, se také nikdy nesešel se zástupci společnosti Steyr, která pandury Česku prodala.
I když o nákupu transportérů za dvacet miliard korun rozhodla jeho bývalá vláda, jejíž ministr Karel Kühnl z Unie Svobody smlouvu podepsal v demisi, Podle Paroubka je vina na straně armády. Požadavek na 199 pandurů podle něho přišel z generálního štábu.
"Stejně tak generální štáb, a to mně přišlo úsměvné, v tom roce 2007- 8 změnil svůj názor, že už vlastně nepotřebujeme těch 199 alias 234 pandurů, ale že jich potřebujeme zhruba polovinu. To mně přišlo docela úsměvné - to by bylo dobré také se zeptat, proč vlastně jsme nepotřebovali tolik pandurů? Ale já jsem si z toho vyvodil jeden závěr, že budu napříště, a to se už projevuje v případě Afghánistánu, velice rezervovaný k jakýmkoli požadavkům ministerstva obrany a generálního štábu,"poznamenal Paroubek.
Kauza zajímá premiéra
O případ se zajímá premiér Jan Fischer. V pátek po návratu ze zahraničí dostal k dispozici záznam schůzek reportéra Mladé fronty Dnes s Habitzlem a Jedlaucnikem. Dnes se sešel s policejním prezidentem Oldřichem Martinů a nejvyšší státní zástupkyni Renatou Veseckou.
S největší pravděpodobností je požádal, aby tato záležitost byla co nejdříve vyřešena. Podribněji by se měl předseda vlády k výsledku schůzky vyjádřit na tiskové konferenci po jednání vlády.