Zodpovědnost za nákup pandurů odmítají Barták i Paroubek

Jiří Paroubek i Martin Barták odmítají, že by kdy jednali s manažery společnosti Steyer Habitzlem a Jedlaucnikem. Ti v Mladé frontě Dnes minulý týden naznačili, že se někteří čeští politici podíleli na jednání o provizích, které měly být údajně zaplaceny za dohodnutý a zrealizovaný obchod ve výši téměř 15 miliard korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pandur II 8x8

Pandur II 8x8 | Foto: Steyr-Daimler-Puch Spezialfahrzeug

Ministr obrany Martin Barták zpochybňuje i předraženost kontraktu, protože například Portugalsko zaplatilo za jednotlivý transportér od Steyeru výrazně méně. V Portugalsku se při těchto obchodech neplatí DPH, a cenu podle Bartáka prodražily hlavně specializované věže transportérů a to, že každý z těchto speciálů umí plavat.

Ministr obrany nominovaný za ODS Martin Barták se prý s někdejšími manažery Steyru Wolfgangem Habitzlem a Herwigem Jedlaucnikem nikdy neviděl. Upozornil, že první z nich skončil v rakouské firmě v roce 2003 a druhý v létě 2007. Barták byl vyjednáváním o pandurech pověřen až na konci téhož roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauze se v Ozvěnách dne věnovala reportérka Věra Masopustová

"Já celou kauzu považuji za ničím nepodloženou a lživou manipulaci s cílem mne poškodit. Oba pány neznám, nikdy jsem se s nimi nesetkal a nikdy jsem s nimi o ničem nejednal. Výhrady k údajné předraženosti odmítám, jelikož jsme zachovali jednotkovou cenu vozidel zvýšenou o inflaci Srovnání s portugalským projektem je naprosto nesmyslné a zavádějící - jedná se o naprosto jiný projekt se zásadně odlišnými uživatelskými vlastnostmi a jinými technickými parametry," řekl novinářům Barták.

Ministr Barták zdůvodňuje vyšší cenu transportérů specifickými požadavky, které ve výběrovém řízení vypsaly předchozí vlády. Čtyři Pandury by měly v půlce roku operovat v Afghánistánu, 3 v Kosovu. Celou transakcí se začala zabývat česká i rakouská protikorupční policie.

Martin Barták | Foto: Alžběta Švarcová

Pokud by Česko nenakoupilo obrněné transportéry Pandur od rakouské firmy Steyr, hrozila by zemi arbitráž - uvedl Barták. Premiérovi a vládě vysvětloval, proč tehdejší vláda s firmou vyjednala smlouvu novou. Podle něj se tím ušetřilo přes devět miliard korun. Zakázku za 14 a půl miliardy provází podezření z korupce.

Distancuje se i Paroubek

Předseda ČSSD odmítá jakékoliv propojení své osoby s kauzou údajné korupce kolem nákupu transportérů pandur. Jiří Paroubek, jak dnes uvedl, se také nikdy nesešel se zástupci společnosti Steyr, která pandury Česku prodala.

Jiří Paroubek | Foto: Marián Vojtek

I když o nákupu transportérů za dvacet miliard korun rozhodla jeho bývalá vláda, jejíž ministr Karel Kühnl z Unie Svobody smlouvu podepsal v demisi, Podle Paroubka je vina na straně armády. Požadavek na 199 pandurů podle něho přišel z generálního štábu.

"Stejně tak generální štáb, a to mně přišlo úsměvné, v tom roce 2007- 8 změnil svůj názor, že už vlastně nepotřebujeme těch 199 alias 234 pandurů, ale že jich potřebujeme zhruba polovinu. To mně přišlo docela úsměvné - to by bylo dobré také se zeptat, proč vlastně jsme nepotřebovali tolik pandurů? Ale já jsem si z toho vyvodil jeden závěr, že budu napříště, a to se už projevuje v případě Afghánistánu, velice rezervovaný k jakýmkoli požadavkům ministerstva obrany a generálního štábu,"poznamenal Paroubek.

Kauza zajímá premiéra

O případ se zajímá premiér Jan Fischer. V pátek po návratu ze zahraničí dostal k dispozici záznam schůzek reportéra Mladé fronty Dnes s Habitzlem a Jedlaucnikem. Dnes se sešel s policejním prezidentem Oldřichem Martinů a nejvyšší státní zástupkyni Renatou Veseckou.

S největší pravděpodobností je požádal, aby tato záležitost byla co nejdříve vyřešena. Podribněji by se měl předseda vlády k výsledku schůzky vyjádřit na tiskové konferenci po jednání vlády.

Milan Kopp, Jan Hrbáček, Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme