Zdravotnický výbor NATO povede Čech. ‚Jsem velice rád, že jsme dostali šanci,‘ reagoval Bubeník

Ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Zoltán Bubeník od listopadu po tři roky povede Výbor náčelníků zdravotnických služeb Severoatlantické aliance. Působení v čele nejvyššího lékařského orgánu NATO považuje za ohromnou výzvu, řekl ve středu novinářům během zasedání výboru v Praze. Účastní se ho asi 80 delegátů z aliančních či partnerských států.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Agentury vojenského zdravotnictví Zoltán Bubeník | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Výbor podává zprávy Vojenskému výboru NATO. Schází se dvakrát ročně. Podle armády působí jako ústřední místo pro vývoj a koordinaci společných norem a pro poskytování lékařského poradenství Vojenskému výboru NATO.

Měli byste se stydět. Neměli byste být naším protektorátem, kritizoval Bannon Evropu za výdaje na obranu

Číst článek

Na aktuálním zasedání se podle Bubeníka probírá například účast zdravotnické služby na velkém aliančním cvičení Trident Junction na přelomu října a listopadu. „Předpokládá se, byť na dálku, podíl českého zdravotnického personálu,“ poznamenal Bubeník.

„Řeší se koncepční materiály rozvoje a koordinace zdravotnických služeb aliance v souladu s novými výzvami, které nás čekají, to znamená změna bezpečnostního prostředí, hybridní hrozby, informační válka," podotkl. Pro zdravotnickou službu to podle něj znamená například velký dopad, pokud jde o možnost ohrožení zdravotnických dat vedených elektronickou formou.

Bubeník poznamenal, že působení českých vojenských zdravotníků na vojenských misích a cvičeních, ale i v mezinárodních strukturách jsou pro alianční spojence „dlouhodobým dokladem spolehlivosti“.

Pokud vláda bude chtít posilovat zahraniční mise, KSČM ji nepodpoří, popsal ultimátum Filip

Číst článek

„Jsem velice rád, že jsme dostali šanci předsedat výboru náčelníků zdravotnických služeb na příští tři roky,“ poznamenal. Bubeník i v době předsedání výboru zůstane ředitelem Agentury vojenského zdravotnictví.

Bubeník poznamenal, že přes změnu bezpečnostních rizik zůstává vojenská lékařská práce stále stejná v péči o blaho pacienta. Podotkl, že kvůli nedostatku lékařů i nelékařského zdravotnického personálu aliance stále více spoléhá na mezinárodní spolupráci. Pokud se tedy připravuje vyslání zdravotníků do některé mise, země do zdravotnické jednotky přispívají jednotlivými týmy.

Delegáti současného zasedání výboru si ve středu mohli v Praze prohlédnout část vybavení, které čeští zdravotníci používají. Vojáci jim předvedli třeba ochranné obleky, dekontaminační sprchu nebo polní biologickou laboratoř, ve které jsou schopni bezpečně izolovat a odebrat vzorky z nebezpečných látek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme