Dočkali jsme se i druhého slůněte, hlásí pražská zoo. Sloní slečna přišla na svět po 683 dnech

V pražské zoologické zahradě se v noci na sobotu narodilo slůně. Matkou je slonice indická Janita, mládě je v pořádku. Je to samička, stejně jako slůně, které se v zoo narodilo koncem března. Ředitel zahrady Miroslav Bobek o tom informoval v sobotu na twitteru. Do venkovního výběhu, kde mládě uvidí i návštěvníci, se podívá zřejmě ve čtvrtek, až bude teplejší počasí, dodal Bobek.

Video Praha (Aktualizováno: 17:09 9. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

„Konečně jsme se dočkali i druhého slůněte. Janita v zoo Praha porodila dnes v 1.48 hodin. Slůně je v pořádku a jde opět o samičku. To je skvělá zpráva. Na to, až Janita porodí, jsme čekali více než dva měsíce. Její březost trvala tentokrát 683 dní,“ uvedl v sobotu Bobek.

Otcem obou letošních slůňat je samec Ankhor. Díky tomu, že obě slůňata jsou samičky, budou moci v Praze zřejmě zůstat.

Slůně bylo podle Bobka po narození díky dlouhé březosti veliké, velikostně skoro srovnatelné se samičkou, která se narodila 27. března. Na twitteru zoo uvedla, že novorozená slonice má 124 kilogramů, zatímco starší měla 92 kilogramů a v současné době váží 138 kilogramů. Starší slůně se do venkovního výběhu poprvé podívalo deset dní po narození. „Ta předpověď není moc příznivá, protože má být chladno. Očekávám, že by to mohlo být možná ve čtvrtek,“ uvedl ředitel.

V pražské zoo se narodilo mládě slona indického. Pohlaví ošetřovatelé neznají, slůně je ale zdravé

Číst článek

Porod patnáctileté slonice Janity, jejíž jméno v sinhálštině znamená ‚Ta, která dává život‘ nebo ‚Plodná‘, chovatelé sledovali prostřednictvím kamer. Celý se odehrál bez lidského zásahu. „V případě Janity to byla nová, nevyzkoušená situace a ověřili jsme si, že i ona přirozený porod zvládne. Porodila na pískovišti, starší letošní slůně se zdržovalo v její blízkosti a připojila se k nim i Tamara,“ uvedl v tiskové zprávě kurátor chovu savců Pavel Brandl.

Druhá slonice Tamara se podle chovatelů těsně po porodu postavila nad novorozené slůně, aby ho chránila. Teprve za minutu své místo nad malou slonicí přepustila jeho matce. „Tamara je typ samice, jakou by mělo mít každé sloní stádo. Není příliš ambiciózní a je velmi starostlivá, a to nejen vůči vlastním mláďatům,“ doplnil vrchní chovatel Martin Kristen.

Největší komplex v Česku

Matky letošním mláďat, samice slona indického Janita a Tamara, přivedly na svět už v roce 2016 Rudolfa a Maxmiliána, první slůňata počatá a narozená v Praze. Maxmilián a o půl roku mladší Rudolf brzy oslaví čtvrté narozeniny a aktuálně váží každý více než tunu.

První slůně narozené v pražské zoo za její více než osmdesátiletou historii byla sloní samička Sita. Na svět přišla v únoru 2013. Její matka Donna se do Prahy dostala v roce 2012 z Rotterdamu již březí.

A tady máte biják z dnešní noci :-)
m.youtube.com/watch?feature=…

08:15 – 09. 05. 2020

2 31

Sloni jsou v pražské zoo chováni od roku 1933. I s letošními mláďaty jich návštěvníci budou moci vidět celkem devět. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, kterou zoo získala v roce 1966 a je druhým nejdéle žijícím zvířetem v trojské zoo. Vedle Janity, Tamary, Maxe, Rudiho a Ankhora žije v zahradě i samice Shanti, která si zahrála ve filmu s Panem Tau Poplach v oblacích.

Zahrada má od března 2013 nový areál nazvaný Údolí slonů, který vyšel na 500 milionů korun. Je to největší komplex, který kdy některá z českých či slovenských zoo otevřela. Sloninec nabízí samostatné stáje i společné vnitřní prostory, které slonům i během zimy umožňují pohyb. Uvnitř mají sloni i vyhřívaný bazén.

Častý cíl turistů

Zoologická zahrada v Troji se návštěvníkům poprvé otevřela 28. září 1931. Do zoo loni zavítalo 1 456 526 návštěvníků. O více než 8000 lidí tak padl její dosavadní rekord z roku 2016. Chová přes 670 druhů zvířat.

Patří k nejnavštěvovanějším místům v Praze, kvůli současné epidemii nového typu koronaviru byla ale 45 dní uzavřená. Znovu se otevřela 27. dubna. „Návštěvnost byla nejprve zhruba třetinová, teď je možná poloviční než bychom touto dobou očekávali,“ řekl Bobek.

Za první den po znovuotevření přišlo asi 1400 lidí. Díky tomu se ale podle něj daří dodržovat mezi návštěvníky rozestupy a další nařízení vlády přijatá kvůli epidemii.

Ztrátu zoo vyčíslila na 37 milionů korun za dobu, kdy byla uzavřená. Do konce května podle Bobka naroste na 50 milionů. „Neumím si představit, že by se ta díra v rozpočtu zacelila zvýšenou návštěvností. Dvě sloní samičky jsou pro návštěvníky lákadlo, budeme otevírat Darwinům kráter s ďábly, takže se návštěvnost bude určitě zvyšovat. Na druhou stranu budou chybět zahraniční turisté,“ doplnil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme