‚Domov důchodců u vás doma.‘ Národní banka i ministerstvo varují před rizikem zpětných hypoték a podvody

Hledají si informace v katastru, pak oslovují seniory s nabídkou renty z nemovitosti. Řeč je o některých firmách a realitních kancelářích, které lákají seniory na lepší životní úroveň. Před riziky takzvaných zpětných hypoték varují ministerstvo financí i Česká národní banka. Senioři podle nich můžou v některých případech přijít o peníze. Firmy přitom zkouší různé triky, jak osamělé seniory nalákat.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: stevepb/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

„Domov důchodců u vás doma“, právě tak začínal dopis adresovaný na jméno osmdesátileté seniorky z Prahy. Společnost Fond sociálního bydlení s.r.o. jí zdarma nabízela pečovatelku, zajištění nákupů i společnost vrstevníků. Slibovala také vyplácení renty. Na oplátku chtěla vlastnické právo k bytu seniorky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Další trik, jak okrást seniory v Česku? Ministerstvo varuje před zpětnými hypotékami. Podrobnosti zjišťoval Václav Štefan

Informace o seniorech získávala z katastru nemovitostí. A od Úřadu pro ochranu osobních údajů dostala firma loni pokutu.

„Kontrolovaná osoba porušila povinnosti dle zákona o ochraně osobních údajů, protože osobní údaje shromážděné z katastru nemovitostí dále zpracovávala v rozporu s katastrálním zákonem,“ vysvětluje pro Radiožurnál mluvčí úřadu Tomáš Paták.

Kontaktovat firmu se Radiožurnálu nepodařilo. Její webové stránky důchodsnů.cz, e-mail ani telefon nefungují.

Varování ministerstva i centrální banky

Nejde přitom v rámci Prahy o ojedinělý případ. Nabídky na zpětné hypotéky posílají lidem třeba i některé realitní kanceláře.

„Nabídka je směřovaná na zájem o člověka, což u osamělých seniorů je velmi nebezpečné, protože zájem v nich vzbudí důvěru k člověku. Obezřetnost je na místě,“ varuje metodička sociální práce hlavního města Marika Jelínková.

Česká národní banka pak varuje, že některé typy zpětných hypoték mohou být problémové. „Za vysoce rizikový lze považovat například takový model, kdy spotřebitel prodá svoji nemovitost proti příslibu budoucích plateb od poskytovatele úvěru. Nelze vyloučit i situaci, že o tyto platby nebo jejich část spotřebitel přijde,“ popisuje mluvčí Petra Vodstrčilová. A to třeba v případě, když firma zkrachuje.

Seniorku z Novojičínska připravili o statisíce, podvodník se vydával za jejího syna

Číst článek

Ministerstvo financí pak zpětné hypotéky označilo za kontroverzní.

„Hrozí také různé riziko manipulací klientů. Zejména, že vyplacená částka nemusí odpovídat skutečné hodnotě nemovitosti,“ dodává pro Radiožurnál mluvčí resortu Michal Žurovec.

Ministerstvo upozorňuje, že například v Maďarsku experiment se zpětnými hypotékami skončil špatně a klienty jednotlivých společností musel převzít stát. Ke změně zákona se ale resort nechystá, protože to prý zatím nutné není.

Zpětné hypotéky mají původ ve Spojených státech. Využívají se také ve Velké Británii nebo třeba v Německu. Lidem umožňují dožít v nemovitosti a využít část peněz z její hodnoty.

Václav Štefan Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme