Zpěvačka Zuzana Navarová podlehla těžké nemoci

Česká hudební scéna přišla o jednu z výrazných osobností. Po těžké nemoci zemřela dnes ráno ve věku 45 let zpěvačka, skladatelka a textařka Zuzana Navarová. O její nemoci se v hudebním světě nevědělo, ještě v listopadu vystupovala v klubech se svou skupinou Koa. Před tím si získala respekt u publika i odborné kritiky s folkovou skupinou Nerez.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zuzana Navarová | Foto: René Volfík | Zdroj: Český rozhlas

Zuzana Navarová vystudovala španělštinu a češtinu na filozofické fakultě v Praze, ale učitelství se věnovala jen dva roky. Okouzlení latinskoamerickými rytmy ji v 80. letech přivedlo k dlouhému pobytu na Kubě. Při skládání se nechávala inspirovat hudbou z nejrůznějších koutů světa.

S folkovou skupinou Nerez začala Navarová zpívat v roce 1980. Už o dva roky později dostala skupina na folkové Portě hlavní cenu a samotná zpěvačka pak byla ve stejném roce ohodnocena jako nejlepší vokální projev pražské Vokalízy. Český hudební fond jí dal titul Nejlepší libretistka roku 1990.

Po rozchodu s Nerezem začátkem 90. let vydávala Navarová sólová alba. Na prvním sólovém projektu Caribe nazpívala Navarová španělsky písně svých oblíbených latinskoamerických autorů za doprovodu Caribe Jazz Quintetu. O tři roky později se dala dohromady s písničkářem a kytaristou kolumbijského původu Ivánem Gutiérrezem a výsledkem bylo album Tres.

Z jejich společné dílny vyšla i další, česko-španělská poetická deska Skleněná vrba, za niž dostala Navarová Žlutou ponorku, cenu udělovanou každoročně společenstvím nezávislých novinářů Periskop. S Gutiérrezem vydala ještě jedno Zelené album (záznam z koncertu v pražské Malostranské besedě v roce 2000).

V té době také zcela změnila životní režim. Z barů se přeorientovala na čajovny. "Až do té doby jsem sice byla věřící, ale jaksi skrytě věřící; říkala jsem si, ještě tadyhleten kšeft, a pak se nějak začnu věnovat své duši. Teď jsem o ni začala dbát intenzivně," řekla Navarová letos v září v rozhovoru pro magazín Mladé fronty Dnes.

V posledních letech hrála s kapelou Koa, složenou z mladších hudebníků. Společně vydali dvě alba. Nejprve v roce 2001 Barvy všecky, za které jí Akademie populární hudby udělila cenu Anděl v kategorii folk a minulý měsíc převzala od vydavatelství Indies Records zlatou desku za její prodej. Poslední album nazvané Jako Šántidéví zpěvačka vydala loni.

Nedávno si ji jako hosta pozval Karel Plíhal na nahrávání své nové desky Nebe počká s texty Josefa Kainara. "Zuzana Navarová je paní zpěvačka, která ví, o čem zpívá. Není to žádný popový mončičák," řekl Plíhal v listopadu v rozhovoru pro časopis Mladý svět. Navarová nazpívala i písně, známé ze staršího podání Evy Olmerové. "Zuzana vedle ní se svým civilním projevem hravě obstojí," dodal.

Od začátku 90. let až donedávna stála Zuzana Navarová v čele Nadace Život umělce, která pomáhá začínajícím umělcům i seniorům v obtížné životní situaci. Na otázku, zda není smutná, že nemá vlastní děti, Navarová před časem odpověděla: "Ne. Cítím se naprosto naplněná. Mám dojem, že v životě dělám, co mi bylo určeno - muzika je moje poslání. Ostatním s ní snad ulehčuju život."

Petr Doležel, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme