Zpěvák Kolovratu je po 15 měsících venku z vazby

Člen ruské neonacistické kapely Kolovrat Denis Gerasimov, který je v Česku souzen za propagaci nacismus a neonacismu, byl po 15 měsících propuštěn z vazby. Obvodní soud pro Prahu 6 před měsícem už podruhé Gerasimova zprostil obžaloby, státní zástupkyně se ale znovu odvolala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté vedou Gerasimova k soudu | Foto: Rádio Praha

Gerasimov byl propuštěn na základě příkazu Městského soudu v Praze ve středu odpoledne. Podle informací ČTK ale státní zástupkyně s odvoláním zřejmě opět uspěla. Městský soud totiž případ pravděpodobně opět vrací obvodnímu soudu. Soudce to zatím nepotvrdil.

Skupina Kolovrat koncertovala loni v lednu na srazu hnutí skinheads v Chroustovicích na Chrudimsku. Když Gerasimov po koncertě z Česka odlétal, našla u něj policie větší množství propagačních materiálů, o nichž tvrdila, že mají vztah k neonacistickému hnutí.

Gerasimov od počátku odmítá, že by inklinoval k rasismu či nacismu. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Kateřina Kohoutková při odůvodnění osvobozujícího rozsudku opakovaně naznačila, že Gerasimov k extremistickému hnutí inklinuje.

"Úkolem soudu nebylo zkoumat osobu Gerasimova a jeho smýšlení, ale zjistit, zda hrál v České republice rasistické písně a hajloval. A to se neprokázalo," uvedla soudkyně.

Uznala také, že se věci, které policie u Gerasimova našla, bezesporu vztahují k nacismu a neonacismu. Předměty ale podle ní nikde nevystavoval, měl je v uzavřené tašce. Nemohl tak spáchat trestný čin propagace nacismu a neonacismu. S touto částí prvního rozsudku se ztotožnil i odvolací soud.

Obžaloba osmadvacetiletého muže ale nadále viní z toho, že předloni v létě s kapelou Kolovrat hrál v restauraci U Samsona v Kutné Hoře hudbu s rasově nesnášenlivými texty. Někteří z účastníků koncertu prý hajlovali. Totéž se podle obžaloby opakovalo v Chroustovicích v restauraci U nás.

Skupina Kolovrat vznikla v roce 1994 v Moskvě. "Tehdy se čtyři mladí skinheadi rozhodli, že zkusí založit v Rusku první pravicovou skupinu, orientovanou především na publikum holohlavých," píše se na internetových stránkách kapely. Skupina připouští, že mezi její nejoddanější fanoušky patří pravicoví skinheadi a fotbaloví fanoušci.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme