Zpěvák Kolovratu je po 15 měsících venku z vazby

Člen ruské neonacistické kapely Kolovrat Denis Gerasimov, který je v Česku souzen za propagaci nacismus a neonacismu, byl po 15 měsících propuštěn z vazby. Obvodní soud pro Prahu 6 před měsícem už podruhé Gerasimova zprostil obžaloby, státní zástupkyně se ale znovu odvolala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

policisté vedou Gerasimova k soudu | Foto: Radio Praha

Gerasimov byl propuštěn na základě příkazu Městského soudu v Praze ve středu odpoledne. Podle informací ČTK ale státní zástupkyně s odvoláním zřejmě opět uspěla. Městský soud totiž případ pravděpodobně opět vrací obvodnímu soudu. Soudce to zatím nepotvrdil.

Skupina Kolovrat koncertovala loni v lednu na srazu hnutí skinheads v Chroustovicích na Chrudimsku. Když Gerasimov po koncertě z Česka odlétal, našla u něj policie větší množství propagačních materiálů, o nichž tvrdila, že mají vztah k neonacistickému hnutí.

Gerasimov od počátku odmítá, že by inklinoval k rasismu či nacismu. Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 6 Kateřina Kohoutková při odůvodnění osvobozujícího rozsudku opakovaně naznačila, že Gerasimov k extremistickému hnutí inklinuje.

"Úkolem soudu nebylo zkoumat osobu Gerasimova a jeho smýšlení, ale zjistit, zda hrál v České republice rasistické písně a hajloval. A to se neprokázalo," uvedla soudkyně.

Uznala také, že se věci, které policie u Gerasimova našla, bezesporu vztahují k nacismu a neonacismu. Předměty ale podle ní nikde nevystavoval, měl je v uzavřené tašce. Nemohl tak spáchat trestný čin propagace nacismu a neonacismu. S touto částí prvního rozsudku se ztotožnil i odvolací soud.

Obžaloba osmadvacetiletého muže ale nadále viní z toho, že předloni v létě s kapelou Kolovrat hrál v restauraci U Samsona v Kutné Hoře hudbu s rasově nesnášenlivými texty. Někteří z účastníků koncertu prý hajlovali. Totéž se podle obžaloby opakovalo v Chroustovicích v restauraci U nás.

Skupina Kolovrat vznikla v roce 1994 v Moskvě. "Tehdy se čtyři mladí skinheadi rozhodli, že zkusí založit v Rusku první pravicovou skupinu, orientovanou především na publikum holohlavých," píše se na internetových stránkách kapely. Skupina připouští, že mezi její nejoddanější fanoušky patří pravicoví skinheadi a fotbaloví fanoušci.

Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme