Na Blízkém východě bylo loni 11 bojovníků s vazbou na Česko, hlásí tajná služba

Počet zahraničních bojovníků s vazbou na Česko, kteří se zapojili do bojů na Blízkém východě jako příslušníci teroristických organizací, stoupl loni podle Bezpečnostní informační služby na 11. Dva z nich byli čeští občané. BIS o tom informovala v pondělní výroční zprávě za rok 2017. Kontrarozvědka identitu bojovníků sdílí v rámci meziresortní i mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bojovníci Fronty an-Nusra, syrské odnože teroristické sítě Al-Káidy | Zdroj: Reuters

O 11 bojovnících z Česka v Sýrii hovořila v květnu situační zpráva o vnitřní bezpečnosti země za loňský rok. Česko podle ní bylo po porážce takzvaného Islámského státu v Sýrii a Iráku tranzitní zemí, kudy se zahraniční bojovníci snažili dostat zpět do Evropy.

BIS varuje před čínskými špiony a vstupem ruského kapitálu do Česka

Číst článek

Tuzemské bezpečnostní složky delší dobu návraty bojovníků označují za bezpečnostní riziko kvůli jejich možné radikalizaci nebo přípravě teroristického útoku.

Loňský případ dvou Čechů byl podle situační zprávy první, při kterém se čeští občané v Sýrii ocitli mezi zahraničními bojovníky.

Z kontextu je podle ČTK zřejmé, že jde o příbuzné bývalého pražského imáma Samera Shehadeha, kteří se účastnili bojů v sesterské organizaci Al-Káidy.

V Česku byli obviněni z terorismu a přímé účasti v teroristické organizaci. Policie je stíhá jako uprchlé. Bývalý imám Shehadeh, který čelí obvinění z podpory terorismu, je ve vazbě. Loni opustil Česko, podle médií byl dopaden v Jordánsku.

Žádná hrozba teroristického útoku

BIS v roce 2017 prověřovala také možné vazby pachatelů teroristických útoků v EU na ČR, uvádí její zpráva. Přímou hrozbu útoku na českém území kontrarozvědka nezaznamenala. Vyhodnocovala i rizika spojená s lidmi z oblasti Magrebu, na které se kvůli špatné integraci do evropské společnosti zaměřují islamističtí verbíři.

Silný stát se nemusí obávat, reagoval Ovčáček na varování zpravodajců ohledně Číny

Číst článek

Prezident Miloš Zeman loni v lednu pro Radiožurnál uvedl, že v Česku se „potlouká jistý člověk z Magrebu, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi.“ BIS i vnitro tehdy uvedly, že nemají informace o teroristické hrozbě, hlavu státu kvůli šíření informace kritizovala řada politiků.

BIS loni monitorovala i pákistánské a afghánské organizátory nelegální migrace či pobyty pacientů z Libye, kteří do ČR přijížděli v rámci Libyí hrazeného léčebného programu. Kontrarozvědka se podle zprávy věnovala i rizikovým jevům mezi muslimy v Česku.

Získala informace o některých osobách, které se projevovaly radikálně, jejich projevy ale nevedly k další rizikové činnosti a neovlivnily umírněný charakter české muslimské komunity.

„V souvislosti s občanskou válkou v Sýrii nezaznamenala BIS výrazné promítání konfliktu do soužití syrské diaspory na území ČR,“ uvádí zpráva.

Přečtěte si výroční zprávu Bezpečnostní informační služby za rok 2017:

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme