Šéf BIS Koudelka: Jsme úspěšní, v aktivitách jsme zabránili desítkám ruských a čínských zpravodajců

„Bezpečnostní informační služba ještě nikdy nebyla tak silná a úspěšná jako nyní.“ Šéf BIS Michal Koudelka tak v pátek reagoval na prohlášení prezidenta Miloše Zemana. Ten ve čtvrtek na televizi Barrandov uvedl, že v dokumentech zpravodajců za dobu svého mandátu nenašel žádné důkazy o konkrétních ruských nebo čínských špionech v Česku. Podle Koudelky však zamezili činnosti desítek čínských a ruských „zpravodajských důstojníků“.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 13:28 7. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Bezpečnostní a informační služby Michal Koudelka

Ředitel Bezpečnostní a informační služby Michal Koudelka | Foto: Petr Horník / Právo | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Máme za sebou mimořádně úspěšné období spolupráce s bezpečnostními složkami v České republice i řadu úspěchů ve spolupráci se zahraničními partnery,“ uvedl šéf BIS Koudelka v úvodu prohlášení, které zveřejnil na webu.

‚Možná to chce méně chodit pařit na ruskou ambasádu.‘ Politici reagují na Zemanovu kritiku BIS

Číst článek

Zpravodajci podle něj v posledních pěti letech „zamezili desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem tzv. tichou cestou.“

BIS podle Koudelky předává svým zákonným adresátům, tedy prezidentovi i členům vlády, stovky zpráv o své činnosti. Jako příklad uvádí kauzu Skripal, kdy české úřady vyhostily trojici ruských zpravodajců, či rozbití ruské zpravodajské sítě u nás.

„Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost,“ uvádí Koudelka.

Obavy z muslimské komunity

Koudelka dále upozorňuje, že čeští zpravodajci mají výsledky i v oblasti boje proti terorismu. „Byla to právě BIS, která po několik let monitorovala působení imáma Samera Shehadeha v České republice i jeho postupnou radikalizaci a následně v součinnosti s NCOZ přispěla k jeho zadržení.“

„BIS odvádí profesionální práci a mám se službou jen dobré zkušenosti. Vláda ani výbory Sněmovny neměly za uplynulé období k její práci žádné výhrady.“

Andrej Babiš (ANO) (premiér)

„V této souvislosti by však bylo nešťastné vyvolávat neopodstatněné obavy z české muslimské komunity, která je v tuto chvíli klidná a neradikalizovaná,“ doplnil šéf zpravodajců. 

Podle Zemana totiž BIS údajně selhává i v odhalování islámských teroristů na českém území. Prezident navíc loni v lednu uvedl, že v Česku se „potlouká jistý člověk z Magrebu, který je důvodně podezřelý ze spolupráce s teroristickými islámskými organizacemi.“ BIS i ministerstvo vnitra tehdy uvedly, že nemají informace o teroristické hrozbě.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nyní prohlášení Koudelky označil za „mimořádně závažné, pokud ředitel BIS fakticky vystupuje v roli politika a snaží se ovlivňovat dění na politické scéně.“

Podle Ovčáčka je Česko demokratickou zemí a nevládně v ní jakákoli tajná služba. „Pan prezident si samozřejmě váží všech kvalitních pracovníků BIS, kteří pracují pro svou vlast a ctí principy demokracie a svobody,“ doplnil.

Zpravodajci jako „čučkaři“

Výroční zprávu za rok loňský rok BIS zveřejnila v pondělí. V dokumentu upozorňuje mimo jiné na ruskou špionáž v Česku. „Pokračoval ruský extenzivní přístup k využívání nedeklarovaných zpravodajských důstojníků využívajících diplomatického krytí,“ uvedla. Rusko podle zprávy využívá hybridní strategii, jejíž součástí jsou i dezinformační weby.

Zpráva BIS přehledně: ruská a čínská špionáž skrytá za diplomatickými pasy, kyberútoky i syrští bojovníci

Číst článek

Pod diplomatickým krytím u nás podle BIS operovali i čínští špioni. Čína se podle ní snaží prostřednictvím „českých entit“ narušit jednotnou politiku Evropské unie. Cílí na resorty zabývající se energetikou, telekomunikací, financemi, logistikou a zdravotnictvím.

Prezident Zeman však výroční zprávu označil za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“, tedy neúspěšné lidi nebo žabaře. „Když budou plácat o tom, že se to tady hemží ruskými a čínskými špiony a přitom za šest let nedokázali jednoho jediného špiona chytit, tak je to plácání, ale pro méně informované lidi je to plácání docela přesvědčivé,“ podotkl.

Činnost BIS prezident kritizoval také s odkazem na neveřejnou část dokumentů, kde by podle svých slov očekával konkrétní důkazy. „Už šest let čtu zprávy BIS. Za tu dobu jsem v nich nenašel žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného ruského nebo čínského špiona,“ řekl ve čtvrtek prezident Miloš Zeman na TV Barrandov.

kno Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme