Zpráva Evropské komise o pokroku ČR kritizuje ekonomiku

Zpráva o pokroku České republiky za poslední rok schválená a zveřejněná dnes Evropskou komisí je výrazně lepší než loňská. Pozitivní tón převládá v celém stodvacetistránkovém textu. Razantní změny k lepšímu vidí komise zejména v jednotlivých odvětvích, při naplňování požadavků na přejímání a aplikaci unijní legislativy. Přetrvávající stíny spatřuje naopak v ekonomice.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komise uznává, že vzrostla makroekonomická stabilita, obnovil se hospodářský růst, povedlo se zachovat nízkou inflaci a příznivou obchodní bilanci, pokračovala restrukturalizace a privatizace průmyslu i bank, zvýšila se průzračnost veřejných financí. Finanční sektor komisi však připadá nadále slabý a reformy málo soustavné.

„Udržitelnost veřejných financí ve střednědobém výhledu není zaručena,“ píše se ve zprávě, podle níž se musí dál zlepšovat právní regulace finančního sektoru, který by měl být konkurenceschopnější a zároveň lépe kontrolovaný. Je třeba pokračovat v privatizaci a restrukturalizaci, ovšem ruku v ruce s posilováním řízení podniků.

Právě jisté váhání kolem solidních základů hospodářství, soustavnosti ekonomického oživení vedlo komisi ke konstatování, že ČR „lze považovat“ za fungující tržní ekonomiku a že by měla být schopna čelit konkurenčnímu tlaku a tržním silám v EU „v blízké době za předpokladu, že bude pokračovat ve strukturálních reformách a dokončí jejich zavádění“. Ze srovnání použitého jazyka s posudky na další čelné kandidáty vychází ČR o chlup hůře než Polsko, Maďarsko či Estonsko.

„Dobrý pokrok“, „značný kus práce“, „zaznamenán posun“, „významný pokrok“ jsou obvyklé přívlastky pro stav jednotlivých odvětví. Komise chválí slaďování legislativy v oblasti vnitřního trhu, zejména volného pohybu zboží i služeb. Líbí se jí dodržování předpisů o hospodářské soutěži a sladění těch, jež se týkají státní pomoci. Oproti očekávání chválí posun v telekomunikacích, dále pak v dopravě, v sociálních věcech, regionální politice, ba v zemědělství.

Zůstávají některé vady na kráse - z menších například nadále chybějící zákon o rozhlasovém a televizním vysílání, zákon, jímž by se zakázala anonymní bankovní konta, nedostatečný dohled nad kapitálovým trhem, slabá účinnost nezávislého regulátora pro oblast duševního vlastnictví, chabá kontrola státní pomoci.

Vážněji se zpráva tváří u výtek k oblasti ochrany životního prostředí, kde pokulhává transpozice klíčových směrnic EU. Vůbec není spokojena v oblasti vnitra a justice - ani s ostrahou hranic, ani s bojem proti korupci a zločinu. „Boj proti korupci a hospodářské kriminalitě byl zatím nedostatečný. Hmatatelné výsledky přitom odpovědí na znepokojení veřejnosti a pomohou zajistit průzračné podnikatelské prostředí.“

Na adresu policie a justice komise hlásí „celkově nedostatečný“ pokrok. Soudnictví a dále pak státní správa jí zůstávají trnem v oku. „Reforma veřejné správy málo pokročila, takže krátkodobá priorita vstupního partnerství nebyla splněna,“ píše se s odkazem na seznam úkolů dohodnutý loni. S politováním se připomíná odklad reformy soudnictví, které nadále trpí množstvím nedodělků i slabou specializací soudců.

ČR plní politická kritéria členství, znepokojení však podle komise vyvolávají přeplněná vězení, obchodování se ženami a dětmi, i postavení romské menšiny. Zpráva oceňuje „významnou snahu“ úřadů zlepšit situaci Romů, zejména pokud jde o školství; skutečná náprava však vyžaduje dlouhodobé úsilí. Navíc panují pochybnosti o změně negativního vztahu ostatního obyvatelstva k Romům.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme