Zpráva o nalezení hrobu svaté Anežky České je fámou

Hlavní kněz týnské římskokatolické farnosti v Praze popřel zprávu o tom, že by byl v kostele svatého Haštala na Starém městě pražském nalezený hrob svaté Anežky České. Kněz Vladimír Kellner Českému rozhlasu dál oznámil, že kostel svatého Haštala je uzavřený a v rekonstrukci. Restaurátor Denis Anfilov, který sdělovacím prostředkům zprávu o údajném hrobě světice sdělil, ale v kostele nepracuje.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Svatá Anežka česká

Svatá Anežka česká | Foto: Marián Vojtek

"Pan Denis Anfilov není člověk, který by byl kompetentní k vydávání těchto zpráv za farnost svatého Haštala. Navíc ani v objektu samotného chrámu nepracuje. Pan Anfilov pouze uvěřil dohadům řeholnice z Moravy, která tvrdí, že právě v tomto kostele by ostatky měly být uloženy. Tato zpráva se ho zmocnila tolik, že jí začal vydávat za realitu."

Přehrát

00:00 / 00:00

O údajném nálezu hrobu svaté Anežky České natočila příspěvek reportérka Českého rozhlasu Michaela Vetešková

Kněz Vladimír Kellner v exkluzivním vyjádření pro Český rozhlas ještě vysvětlil: "Hrob je stále nezvěstný, protože z původního hrobu v Anežském klášteře byly ostatky vyzdviženy, aby byly ochráněny před zneuctěním. Pak byly uloženy na blíže neznámém místě. Hypotéza směřuje k haštalskému kostelu proto, že to byl farní kostel Anežského kláštera už v době, kdy tam Anežka žila a působila."

Případné nalezení hrobu Anežky České by bylo událostí nejenom pro archeology, ale i pro církev. Hrob svaté Anežky je dlouhodobě považovaný za ztracený, přesto stále žije představa, že je ukrytý u sv. Haštala. Třeba proto, že právě tam skládala řeholní slib.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí katedry církevních dějin teologické fakulty Jihočeské univerzity Martin Weis ve vysílání Rádia Česko o hrobu svaté Anežky České

Vedoucí katedry církevních dějin teologické fakulty Jihočeské univerzity Martin Weis připomněl ve vysílání Rádia Česko, že kolem hrobu svaté Anežky existuje několik hypotéz. Například, že se dřevěná schrána z ostatky Anežky ztratila ve víru husitských válek. Nebo, že se ostatky vrátily do pražského kláštera Na Františku. Po jeho zrušení císařem Josefem II. v roce 1782 se ale opět stopa ztrácí.

Svatá Anežka Česká se řadí mezi zemské patrony, má však mezi nimi významné postavení. Od 15. století se připomíná proroctví, podle kterého ,pokojné a šťastné časy v zemi české nastanou, když obyvatelé tělo blahoslavené Anežky naleznou'.

Michaela Vetešková, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme