Vláda schválila zprávu o extremismu, podle níž Okamurova SPD zastínila radikální pravici

Zprávu o projevech extremismu za rok 2018, podle které mimo jiné hrálo hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury hlavní roli v šíření projevů rasové, etnické a náboženské nenávisti, v pondělí vláda schválila. Zprávu vypracovalo ministerstvo vnitra. Podle dokumentu zastínila SPD tradiční pravicové extremisty, jejichž význam naopak postupně upadal.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

SPD Tomia Okamury hrála hlavní roli v šíření projevů nenávisti (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sněmovní hnutí SPD je podle zprávy nejvlivnějším aktérem v šíření náboženské či etnické nesnášenlivosti. Hnutí podle dokumentu záměrně cílí na skupiny obyvatel, u kterých předpokládá, že manipulativní informace nebudou podrobovat kritické reflexi.

Vnitro: SPD dominovalo šíření informací zaměřených proti muslimům, imigrantům či Romům

Číst článek

Okamura však tvrzení vnitra odmítá. Již dříve řekl, že zprávu považuje za nesmysl a politicky motivovanou s ohledem na to, že vnitro vede ČSSD.

Podle dokumentu také policie eviduje 16 osob s vazbou na Českou republiku, které podezírá z toho, že se jedná o takzvané zahraniční bojovníky. Čtyři jsou českými občany, další osoby měly jinou formu pobytu nebo v Česku například měly příbuzné.

Policisté také loni řešili jedenáct trestních oznámení souvisejících s obsahem konspiračních webů. Nejčastěji kvůli podezření na šíření poplašené zprávy, hanobení národa, rasy či jiné skupiny osob a podněcování k nenávisti proti skupině obyvatel.

Mediální projekty cíleně šířící konspirační teorie a dezinformace se podle zprávy významně podílely na šíření rasistických a xenofobních myšlenek.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme