Zpráva z Bostonu nás šokovala, říká ředitel maratonu v Praze Skřivánek

Výbuchy dvou nastražených bomb zabily na bostonském maratonu tři lidi a více než stovku zranily. Francie kvůli tomu nařídila posílení policejních hlídek, Rusko chce ještě posílit bezpečnost zimní olympiády v Soči. Za pouhých 26 dní, přesně 12. května, se poběží i Pražský mezinárodní maraton.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V cíli bostonského maratonu vybouchly dvě nálože | Zdroj: Reuters

„Všechny nás ta zpráva úplně šokovala, protože maraton je taková akce, kde si lidé chtějí naopak něco užít a pocítit radost. Zarmoutilo nás to, cítíme s těmi rodinami a všemi, které to zasáhlo. Pro nás je to o to víc smutná zpráva, protože máme úzký vztah s organizátory v Bostonu,“ říká ředitel Pražského mezinárodního maratonu Václav Skřivánek.

Zajistit bezpečnost téměř deseti tisíc závodníků je pro pořadatele velmi složitým úkolem. „Už dlouhodobě spolupracujeme s Policií ČR, Městskou policií, velkou pomoc nám dělá i Odbor bezpečnosti a krizového řízení magistrátu hlavního města Prahy, se kterým spolupracujeme zhruba čtyři roky. Oni monitorují prostor startu a cíle, trasu závodu, okolí a v případě těch náhlých událostí mobilizují všechny složky záchranného integrovaného systému tak, aby se dostalo pomoci,“ pokračuje Skřivánek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Pražského mezinárodního maratonu Václav Skřivánek reaguje na pumové útoky v americkém Bostonu

Podle bezpečnostního experta Andora Šándóra se bezpečnost takových akcí stoprocentně zajistit nedá. „Jsem velmi skeptický. Má-li taková akce přinést radost lidem, kteří se jí zúčastní a kteří ji sledují, tak ta bezpečnostní opatření nemohou být taková, aby se účastníci cítili velmi nekomfortně. To by musely být na každém rohu rámy, nesměla by se otevírat okna.“

„Myslím, že to vystihl velmi dobře, je opravdu náročné zabezpečit trasu, která měří přes 42 kilometrů. My se snažíme zabezpečit ta místa, kde je největší koncentrace lidí. Na trať dohlíží také na tisíc dobrovolníků,“ dodává Václav Skřivánek.

Tomáš Kohout, Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme