Zpravodajec Pohůnek čelí rozšířenému obvinění v kauze Nagyová

Rozšířené obvinění ze zneužití pravomoci si dnes od žalobce vyslechl zpravodajec vojenské tajné služby Jan Pohůnek. Ten je podezřelý z toho, že v kauze Jany Nagyové, nyní Nečasové, sledoval bývalou manželku expremiéra Radku Nečasovou.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpravodajec vojenské tajné služby Jan Pohůnek (vlevo) dorazil 10. října k výslechu v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové

Zpravodajec vojenské tajné služby Jan Pohůnek (vlevo) dorazil 10. října k výslechu v kauze někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase (ODS) Jany Nagyové | Zdroj: ČTK

Kromě sledování Radky Nečasové klade žalobce Pohůnkovi také za vinu, že měl zařídit sledování dalších dvou lidí, a to prostřednictvím najaté soukromé agentury. Náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár považuje shromážděné důkazy za průkazné.

„Teď mu bylo nově zahájeno trestní stíhání pro sledování dvou zaměstnanců Úřadu vlády prostřednictvím bezpečnostní soukromé agentury a proplácení peněžních prostředků z rozpočtu vojenského zpravodajství právě této agentuře,“ uvedl. Podle Komára to znamená porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kauzu sleduje redaktorka Jitka Hanžlová

Zpravodajec Jan Pohůnek odcházel z budovy policie pobouřený a roztrpčený. Rozhořčilo ho, co si - podle jeho slov - může policie a státní zastupitelství dovolit. Přístup a argumenty vyšetřovatelů označil za absurdní.

„Tady nebyla najata bezpečnostní agentura pro vojenské zpravodajství, to bylo v úplně jiné rovině. Já jsem jenom odkázal, že pokud něco chtějí, co se týká soukromých věcí, najměte si na to bezpečnostní agenturu. Jediné, co potom bylo z mé strany, že jsem řekl – ano, znám člověka, který by možná byl schopen to udělat. To je všechno. Žádná další moje role v tom nebyla,“ vysvětloval Pohůnek.

Při výslechu se ho prý vyšetřovatelé snažili přesvědčit, že metody, které zpravodajské služby už dvacet let používají, jsou najednou v rozporu se zákonem. Společně se svým advokátem už také podal stížnost. Zdůvodní ji během tří dnů.

S Janou Nečasovou se prý nikdy nesetkal

Sledování si měla objednat bývalá šéfka premiérovy kanceláře Jana Nečasová, dříve Nagyová. Sledování ale Pohůnek popírá. Plnil prý výhradně rozkazy svého nadřízeného, bývalého šéfa vojenské zpravodajské služby Milana Kovandy.

Pohůnek tvrdí, že nešlo o sledování, ale o takzvanou obranu proti sledování, tedy o prověření, jestli Radku Nečasovou nesleduje někdo třetí.

„Jsem asi jediný důstojník v této armádě, který je stíhán za uposlechnutí rozkazu. Jsem přesvědčen, že jsme v žádném případě neporušili platné zákony této republiky, nedopustili jsme se ničeho, co by bylo protiprávní. Šlo o určitou modifikaci obrany proti sledování,“ uvedl Pohůnek.

Navíc zdůrazňuje, že se s Janou Nečasovou nikdy nesetkal. Pokud se prokáže, že Pohůnek neoprávněně sledoval Radku Nečasovou, hrozí mu až tři roky vězení a zákaz činnosti.

Zpravodajec naopak nedávno podal ústavní stížnost proti svému stíhání. Argumentuje tím, že ostravský soud ho v červnu nesprávně poslal do vazby, kde strávil déle než měsíc.

Státní zastupitelství původně počítalo s tím, že by mohlo vyšetřování ukončit do konce října. Teď ale naznačuje, že to bude později.

Jitka Hanžlová, Jana Čermáková, Michaela Vydrová, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme