Odposlechy zpravodajských služeb by mohla policie použít jako důkazy u soudu, schválila vláda
Informace, které získají zpravodajské služby, by v budoucnu mohly být použitelné u soudu jako důkazy. Počítají s tím novely trestního řádu a zákona o policii, které schválila vláda. Novela má pomoci při dokazování závažných trestných činů, u kterých je sazba vyšší než deset let vězení. Návrh teď míří do Sněmovny.
Zpravodajské služby nyní můžou jen upozornit na možnost, že některé osoby trestné činy páchají. Nově by se u soudu mohly použít informace třeba z odposlechů, které získaly. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) má novela zákona mimo jiné zefektivnit boj s terorismem.
Zpravodajské služby zřejmě budou mít víc pravomocí. Zbývá jen podpis prezidenta
Číst článek
„Ve chvíli, kdy zpravodajská služba pomocí zpravodajské techniky získá nějakou informaci o činu jako je terorismus, vyzvědačství, útok proti České republice či jinému státu, a pokud je policie začne šetřit, tak ta informace je použitelná jako důkaz u soudu v trestním řízení.“
Bezpečnostní služba tuto změnu vítá. Podle mluvčího BIS Ladislava Štichy zlepší práci hlavně policii a zabrání propouštění pachatelů.
„Relativně často se dostává do pozice, kdy získá od zpravodajské služby závažné informace, které už nemá možnost využít a díky tomu, že tento model nemohl být využit u soudu, docházelo k osvobození pachatelů ze závažné trestné činnosti,“ dodal pro Radiožurnál.