Odposlechy zpravodajských služeb by mohla policie použít jako důkazy u soudu, schválila vláda

Informace, které získají zpravodajské služby, by v budoucnu mohly být použitelné u soudu jako důkazy. Počítají s tím novely trestního řádu a zákona o policii, které schválila vláda. Novela má pomoci při dokazování závažných trestných činů, u kterých je sazba vyšší než deset let vězení. Návrh teď míří do Sněmovny.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, ilustrační foto

Novela má zefektivnit především boj s terorismem | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Zpravodajské služby nyní můžou jen upozornit na možnost, že některé osoby trestné činy páchají. Nově by se u soudu mohly použít informace třeba z odposlechů, které získaly. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) má novela zákona mimo jiné zefektivnit boj s terorismem.

Zpravodajské služby zřejmě budou mít víc pravomocí. Zbývá jen podpis prezidenta

Číst článek

„Ve chvíli, kdy zpravodajská služba pomocí zpravodajské techniky získá nějakou informaci o činu jako je terorismus, vyzvědačství, útok proti České republice či jinému státu, a pokud je policie začne šetřit, tak ta informace je použitelná jako důkaz u soudu v trestním řízení.“

Bezpečnostní služba tuto změnu vítá. Podle mluvčího BIS Ladislava Štichy zlepší práci hlavně policii a zabrání propouštění pachatelů.

„Relativně často se dostává do pozice, kdy získá od zpravodajské služby závažné informace, které už nemá možnost využít a díky tomu, že tento model nemohl být využit u soudu, docházelo k osvobození pachatelů ze závažné trestné činnosti,“ dodal pro Radiožurnál.

Andrea Kubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme