Zpravodajské služby by měly získat větší pravomoci, doporučil ústavně právní výbor

Zpravodajské služby by měly získat větší pravomoci. Doporučil to senátní ústavněprávní výbor. Prolomit by se mělo daňové tajemství a zrušit omezení u údajů chráněných bankovním tajemstvím. Zpravodajci by také měli mít možnost žádat informace od telekomunikačních operátorů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Senát (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Předseda ústavněprávního výboru Miroslav Antl z ČSSD ale upozornil, že tajné služby už řadu pravomocí mají.

„Mají možnost odposlechů, mají možnost kontrolovat telekomunikační provoz. Jediné, co nemohou, je ztotožnit konkrétní číslo s konkrétní osobou, takže to jim doplňujeme, respektive s tím souhlasíme a doporučujeme to schválit,“ řekl Antl.

Horní komora bude o novele o zpravodajských službách rozhodovat příští týden. Poslanci schválili novelu už na začátku července.

Pro rozšíření kompetencí zpravodajských služeb tehdy hlasovaly všechny strany kromě TOP 09 a Starostů. Podle nich to omezí práva občanů.

Bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák před časem řekl, že širší pravomoci měly mít zpravodajské služby už dávno. Je ale podle něj nutné dohlížet na to, aby je nezneužily.

Daňové tajemství se prolomí tím, že zpravodajská služba bude moci žádat informace od správy daní Generálního finančního ředitelství. Údaje by nemusela poskytnout jen v případě, že by to ohrozilo výběr daní.

Podle novely budou moci zpravodajci žádat i údaje o klientech od telekomunikačních operátorů. Zjistili by tak majitele telefonní stanice nebo telefonní číslo účastníka. Pokud použijí odposlechy, tak mají v současnosti k dispozici pouze obsah hovoru a telefonní číslo.

Novela má pomoci získávat informace například o lidech ze struktur organizovaného zločinu a o praní špinavých peněz.

Měla by také zlepšit podmínky pro odhalování korupce, snah o ovlivňování chodu státních a polostátních institucí nebo finanční podpory terorismu v zahraničí.

Lenka Jansová, Anna Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme