Zpravodajským službám se nejspíš rozšíří pravomoci, v prvním čtení s tím souhlasila PS

Zpravodajské služby budou mít zřejmě širší pravomoci. Prolomit by se mělo daňové tajemství a zrušit omezení u údajů chráněných bankovním tajemstvím. Zpravodajci by také měli mít možnost žádat informace od telekomunikačních operátorů. Vládní novelu, která má rozšíření pravomocí zpravodajských služeb umožnit, schválili v prvním kole projednávání poslanci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslanecká sněmovna 20.1.2015 | Foto: Filip Jandourek

„Cílem návrhu zákona je umožnit zpravodajským službám pro účely plnění jejich úkolu v zákonné působnosti přístup k údajům, které uchovává Generální finanční ředitelství, banky a družstevní záložny a k údajům, které jsou v databázích všech účastníků veřejně dostupné telefonní služby,“ řekl poslancům premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Generální finanční ředitelství nebude muset údaje poskytnout, pokud by to ohrozilo účinný výběr daní. Nynější právní úprava umožňuje tok informací jen od zpravodajských služeb k orgánům daňové správy.

Podle novely by mohli zpravodajci žádat údaje o klientech od telekomunikačních operátorů pro plnění konkrétního úkolu. Byli by tedy schopni zjistit majitele telefonní stanice nebo telefonní číslo účastníka. Teď má tajná služba v případě nasazení odposlechu k dispozici obsah hovoru a telefonní číslo volaného.

Ze zákona taky zmizí omezení, které teď umožňuje zpravodajským službám získávat údaje chráněné bankovním tajemstvím výhradně v případech, které se týkají financování terorismu.

Zpravodajské služby budou moci podle předlohy žádat údaje rovněž od spořitelních a úvěrních družstev, tedy kampeliček. Zůstane povinnost mít svolení soudce.

Novela má pomoci získávat informace například o lidech ze struktur organizovaného zločinu a o praní špinavých peněz. Cílem je také zlepšit podmínky pro odhalování korupce, snah o ovlivňování chodu státních a polostátních institucí nebo finanční podpory terorismu v zahraničí.

Předloha míří k posouzení do bezpečnostního, branného a rozpočtového výboru.

Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme