Zpřísněné kontroly na ruzyňském letišti mají trvat několik dní

Cestující na amerických a evropských letištích stále pociťují dozvuky poplachu, který minulý pátek vyvolal nigerijský pasažér na lince z Amsterodamu do Detritu, když se v airbusu společnosti Northwest Airlines pokusil odpálit výbušninu. Ta by podle dostupných informací dokázala zničit i větší letoun.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letiště Praha - odletová hala (ilustrační foto)

Letiště Praha - odletová hala (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Aerolinky v reakci na to zavedly zpřísněná bezpečnostní opatření na transatlantických linkách a podobně postupují i správy letišť na obou stranách oceánu, včetně pražské Ruzyně. Její mluvčí Michaela Lagronová Radiožurnálu potvrdila, že zesílené kontroly se týkají pouze letů do New Yorku společnosti Delta Airlines.

"Bezpečnostní opatření do Spojených států jsou zpřísněna již delší dobu, právě i v souvislosti s 11. zářím, a v tuto chvíli jsme ještě přijali dodatečná bezpečnostní opatření, která bohužel nemohu v tuto chvíli z bezpečnostních důvodů specifikovat. Nicméně v tuto chvíli máme informaci, že by měla trvat několik dní," řekla v Ozvěnách dne.

Přehrát

00:00 / 00:00

Michaela Lagronová a Jiří Schneider hovořili o kontrolách na letištích v Ozvěnách dne Radiožurnálu

Zatímco na amerických i evropských letištích způsobila nová opatření i několikahodinová zpoždění letů, provoz v Ruzyni podle mluvčí nijak výrazně nenarušila a letouny zatím odlétají včas.

Podle Jiřího Schneidera z Pražského institutu bezpečnostních studií je smyslem zvýšených opatření snaha odstrašit ty, kteří by chtěli něco podobného zopakovat. Otázkou je, jak dlouho budou v platnosti.

"Pak se bude hledat nějaká rozumná rovnováha mezi tím, co si lidé v zájmu své bezpečnosti nechají líbit, to znamená jaká bude ta únosná míra těch opatření, a co je technicky a finančně možné," upozornil Schneider ve vysílání Radiožurnálu.

Obama nechává bezpečnostní opatření přehodnotit

Americký prezident Barack Obama v důsledku pátečního neúspěšného pokusu o útok na letoun společnosti Delta Airlines na trase Amsterodam-Detroit nechává přehodnotit bezpečnostní opatření v letecké dopravě.

Prezident chce zjistit, zda úřady udělaly vše, co na základě informací, které měly k dispozici, udělat mohly. Přičemž je třeba vzít v úvahu, že databáze podezřelých jsou několik let staré. Úřady by se také podle mluvčího Bílého domu měly zaměřit na kontroly podezřelých cestujících a odpovědět na otázku, jak se vůbec člověk s nebezpečnou látkou, mohl dostat do letadla.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Karlem Randákem na Rádiu Česko

Nigerijec Umar Faruk Abdul Mutallab, který se pokusil letoun vyhodit do vzduchu, totiž figuruje na britském seznamu podezřelých osob a během letošního roku mu do Británie nebyl dovolen vstup. Do Spojených států však mohl svobodně cestovat, protože měl potřebné vízum.

Randák: Ostražitost časem poleví

Podle Karla Randáka, bývalého ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace, v tomto případě selhal celý bezpečnostní systém, zejména ale složka zaměřená na aktivní předcházení teroristické činnosti, tedy mezinárodní spolupráce tajných služeb a bezpečnostních složek.

"Pokud by systém fungoval, jak má, tak by se takovýto člověk neměl na palubu letadla vůbec dostat," řekl Randák v rozhovoru pro Rádio Česko.

Páteční pokus o atentát ale podle něj nepotvrzuje teorii, že teroristé bývají obvykle vždy krok napřed před bezpečnostními složkami.

"Já si myslím, že ta událost potvrzuje to, že bezpečnostní opatření, která jsou v určitých obdobích nastavena poměrně přísně, nevyhnutelně po nějaké době polevují, a to dává samozřejmě teroristům prostor k tomu, aby dosáhli svého záměru," myslí si Karel Randák.

Marika Táborská, Martin Křížek, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme