Zpřísnění dohledu nad exekutory prošlo také Senátem

Senát dnes posvětil přísnější dohled nad exekutory. Novela exekučního řádu dává státu hned několik možností, jak zakročit proti nepravostem. Ústavněprávní výbor ale navrhoval účinnost odložit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

exekuce (ilustrační foto) | Foto: a-kontra.net

Ve sněmovně totiž leží větší novela, která podle kritiků řeší problémy s exekucemi lépe. Zazněly i názory, že schválenou normu nelze v praxi použít.

Senátor ODS Jaroslav Kubera po hlasování nešetřil ironií. "Toto nebylo právní rozhodnutí, to bylo politické rozhodnutí a tady to bylo i přiznáno. Přece naši voliči teď, když je krize, tak by na ně neměla dopadnout exekuce," prohlásil Kubera.

Obhájci novely ale tvrdí, že lépe je udělat málo než vůbec nic. Mezi těmi, kteří ji podpořili, byl i Miroslav Antl z klubu ČSSD. Rozhodně odmítl, že by exekutoři ztratili kvůli většímu dohledu nezávislost. "Exekutorská komora by se měla snažit očistit od některých praktik, které jsou velmi neetické, a v tu chvíli by jim mělo být jedno, kdo je bude v uvozovkách soudit," podotkl Antl.

Novela dává ministerstvu spravedlnosti právo exekutory jmenovat a odvolávat. Stát bude moci uvalit na komoru nucenou správu a dohled budou vykonávat i předsedové soudů. Exekutorská komora označila některá ustanovení za protiústavní. Sněmovna novelu schválila ve zrychleném řízení bez připomínek již koncem dubna, nyní ji dostane k podpisu prezident.

Tématu státního dozoru nad exekutory jsem se podrobně věnovali v Radiofóru. Záznam pořadu nabízí RÁDIO NA PŘÁNÍ.

Přečtěte si také:
Šéfka Exekutorské komory kritizuje sankční novelu
Stát bude mít více možností, jak postihnout exekutory
Chystaná novela exekučního řádu má výrazně ulevit soudům
Šéf justice: Novele exekučního řádu musí předcházet debata
Exekutory čekají přísnější kontroly

Martin Hromádka, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme