Zpřísnění pravidel pro veřejné zakázky děsí starosty malých obcí

Cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly, říkají teď starostové menších obcí, když mluví o novele zákona o zadávání veřejných zakázek. Snaha o omezení korupce podle nich povede ke zvýšení administrativy a nákladů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Holašovice - semknutá návesní urbanistická forma

Holašovice - semknutá návesní urbanistická forma | Foto: Martin Čerňanský

Norma má cíl zmenšit prostor pro korupci a kupříkladu nařizuje výběrové řízení u zakázek od 500 tisíc korun, dosud byl limit jeden milion korun. Ve vesnicích a městečkách už ale starostové předpovídají, že zákon zvýší administrativu, budou muset najímat odborníky a v konečném důsledku neušetří – právě naopak.

Příkladem mohou být třeba Dobřany na Plzeňsku. Zakázku na údržbu zeleně vypisují na tři roky, aby ji nemuseli vyhlašovat každý rok, a ušetřili tak peníze za úředníky a administrativu. „Tím, že snižují limity, budeme mít daleko více veřejných zakázek a tím více práce a administrativní činnosti s tím spojené,“ tvrdí starosta Dobřan Marek Sýkora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak se s novými pravidly pro veřejné zakázky vyrovnávají v Dobřanech na Plzeňsku, zjišťoval reportér Ľubomír Smatana

Zakázku malého rozsahu do výše dvou milionů korun řešili v Dobřanech doposud tak, že oslovili několik firem, obvykle tři až pět a pak jednu vybrali. Teď bude stejně velká zakázka otevřená pro každého.

„Takhle se nám může přihlásit dvacet nebo třicet firem z celé České republiky. Jenom to hodnocení jednotlivých nabídek tak, abychom splnili kontury tohoto formalistického zákona, může trvat například několik dnů. Pak samozřejmě hodnocení celé administrace může trvat i několik týdnů,“

Větší množství zájemců v otevřené soutěži ale může zabránit různým podezřelým machinacím a především zájemci mohou tlačit cenu dolů, myslí si advokát se specializací na veřejné zakázky Michal Bernášek.

Starosta Dobřan s tímto názorem moc nesouhlasí. Kvůli novým pravidlům budou muset Dobřany přijmout nového člověka a odvedenou práci každé firmy si stejně musí zkontrolovat.

Jenže tvůrci zákona oponují, že starosta nehospodaří s vlastními penězi, ale s daněmi, takže musí vyšší nároky strpět. „Některá pravidla, která stát nutí dodržovat veřejný sektor, se vymykají pohledu soukromého sektoru třeba při spravování soukromých finančních zdrojů,“ říká náměstek ministerstva pro místní rozvoj Jan Sixta.

Dobřany si na vyřizování veřejných zakázek platí specializovaného právníka, což je pro městečko, kde žije 6000 lidí poměrně luxus. Menší obce si ale nic takového nemohou dovolit a veřejné zakázky pro ně budou přinejmenším zpočátku noční můrou.

Ľubomír Smatana, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme