Zpřísnění režimu na slovenských hranicích odloženo
O zpřísnění režimu na státní hranici mezi Českou a Slovenskou republikou měli jednat poslanci. těsně po poledni ale poslanci tento návrh z dnešního jednání stáhli. Návrh vlády na změnu smlouvy mezi oběma zeměmi podle opozice zbytečně zkomplikuje život tamním Čechům i Slovákům. Fakt, že už by nesměli přecházet společnou hranici kdekoliv a kdykoliv bez zvláštního povolení, tak jak byli dosud zvyklí, je jen jedna z výhrad občanských demokratů.
Stínový ministr zahraničí Jan Zahradil z ODS tvrdí, že sporných otázek by se našlo víc. "Proč mají být stanoveny pouze určité přechody, v nichž lze tu hranici překračovat? To jsou všechno důvody, které spíše povedou k tomu, že s tím návrhem nebudeme moci vyslovit souhlas."
Návrh nové smlouvy se nelíbí ani KSČM. Zpravodajka k předloze, členka zahraničního výboru sněmovny za KSČM Kateřina Konečná upozorňuje, že dohoda diskriminuje naše občany. "Je to konkrétně v tom, že režim, který byl na hranici a je historicky dán, je ojedinělý v Evropě, tak se zhorší nadstandardní vztahy. Zůstane jen v tom, že si občané budou muset vypisovat povolení k překročení státní hranice, vzniknou závory, a to jsou věci, které snižují kvalitu života na hranici."
Jako dočasné omezení to připouští i šéf zahraničního výboru Vladimír Laštůvka z ČSSD. Podle něj ale vláda jen vyšla vstříc závazkům k Evropské unii a zároveň občanům z česko-slovenského příhraničí zajistila oboustranně volný pohyb na základě zvláštního povolení. "Aby mohli ke své chalupě, ke své chatě, ke svému poli, zahradě mohli bez problému chodit po stejné cestičce, stejným křovím jako doposud."
Výtky opozičních poslanců zásadně odmítá ministr vnitra Stanislav Gross. Tvrdí, že v Evropské unii platí jasná pravidla a nelze dělat vyjímky. Nová smlouva má podle něj zajistit nadstandartní režim na česko-slovenských hranicích a její odmítnutí by ho ohrozilo. "Pak bude moci být pouze standardní režim a ten je daleko přísnější než to, co navrhuje tato smlouva. Takže doufám, že se budou poslouchat argumetny a že tady ještě nějaká šance stále je."
Slovensko zatím s odpovědí vyčkává. Slovenští představitelé se už po oznámení záměru české vlády netajili tím, že jsou návrhem zaskočeni. Rozhodnutí o opatřeních na společné hranici ale akceptují. Jak potvrdil Českému rozhlasu tiskový odbor ministerstva vnitra, slovenská strana vyčkává na konečnou podobu změn, které navrhuje česká strana. Slovensko se také zaměří na důslednou ochranu takzvané zelené hranice, protože se stejně jako ostatní státy obává většího počtu migrantů. O zátarasech či jiných bariérách ale neuvažuje. V souvislosti s budoucím rozšířeným schengenským prostorem se Slovensko zaměřuje na větší zabezpečení hranice s Ukrajinou.