Rathův advokát: Neprokázalo se, že vzal úplatek. Jeho bytostným zájmem bylo budování kraje

Soud by měl Davida Ratha zprostit obžaloby. V závěrečné řeči to navrhl jeden z jeho obhájců Roman Jelínek. Nepodařilo se podle něj prokázat, že by expolitik manipuloval zakázkami a bral za to úplatky. Jelínek zároveň zkritizoval státního zástupce Petra Jiráta za to, že nezanalyzoval klíčový důkaz případu - odposlechy. Žalobce Rathovi naopak navrhl osm až devět let za mřížemi a propadnutí všeho majetku.

Tento článek je více než rok starý.

Aktualizováno Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

David Rath, který je obviněný za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek ve středních Čechách, u Krajského soudu v Praze 8. března 2018.

David Rath a jeho obhájce Roman Jelínek | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

„Nebylo prokázáno, že by Rath obdržel jakoukoliv neoprávněnou výhodu, že by věděl o jakékoliv manipulaci se zakázkami nebo že by se na ní vědomě podílel," vysvětlil Jelínek, proč má soud jeho klienta podle něj zprostit obžaloby.

Jako jednu z jejích největších slabin označil odposlechy, které podle ní Ratha usvědčují z úplatkářství. Policie je nasadila do kanceláře někdejší ředitelky a další obžalované Kateřiny Kottové (dříve Pancové) a do domu, kde Kottová žila s partnerem a dalším obžalovaným Petrem Kottem. Odposlouchávala také telefony Ratha a dalších obžalovaných. 

Až devět let, propadnutí veškerého majetku, navrhl žalobce. Rath: Chtěl ze soudu udělat pitomce

Číst článek

'Chybí analýza odposlechů'

„Že se mezi sebou osoby bavily, je nesporné. Že se jedná o zástupce zadavatele, soutěžitele, je také nesporné, ale pro posouzení trestněprávní odpovědnosti je důležité, co si sdělovaly. Které ty informace porušovaly zákon o veřejných zakázkách. Taková analýza nebyla po šesti letech provedena," vytkl Jelínek státnímu zástupci.

Ten Ratha a Kottovy v závěrečné řeči označil za mozky korupčního systému ve Středočeském kraji. Advokát Jelínek ale v závěrečné řeči naopak tvrdil, že "bytostným zájmem těchto osob bylo budování kraje."

Poukázal také na tlak médií. Policie a státní zastupitelství se podle Jelínka ještě před rozhodnutím soudu snažily přesvědčit veřejnost o Rathově vině. „Že policie má moc na někoho vyrobit kauzu, potvrdila osoba nejpovolanější, doktorka Bradáčová," ukázal na spor pražské vrchní státní zástupkyně a bývalého šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Rádio Frekvence 1 zveřejnilo nahrávku, na níž Bradáčová tvrdí, že Martinec a jeho tehdejší útvar na ni chystají kauzu. Vysoce postavený důstojník poté rezignoval.

Nedůvěryhodná Salačová

V závěrečné řeči Rathův advokát v neposlední řadě zpochybnil také svědectví spolupracující obviněné, stavařky Ivany Salačové. Ta jeho podle něj nevěrohodná, protože se dopustila trestné činnosti, jak se sama podnikatelka přiznala. Část jejích výpovědí v přípravném řízení byla podle obhájce vynucená kvůli strachu z vazby a působila dojmem, že byly připraveny.

„Inženýrka Salačová vypovídala jako student, který si vybavoval znalosti, nakonec si vzpomene i na doktora Ratha," popsal advokát. Expolitika však výpověď podnikatelky neusvědčuje, Salačová nikdy najisto neřekla, že převzal úplatek.

Neprůkazné je podle Jelínka i to, že Rath věděl o sedmi milionech v krabici od vína, s níž ho zadržela policie. Advokát argumentoval mimo jiné odposlechem, na němž se Rath s Petrem Kottem baví o vínu.

Ivana Salačová na archivním snímku z roku 2016 | Foto: MAFRA MICHAL ŠULA | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Žalobce: Rathova vina je nesporná

Podle státního zástupce Petra Jiráta, který přednesl závěrečnou řeč v úterý dopoledne, je však vina Ratha, Kottových a dalších osmi obžalovaných nesporná. „Nastavili systém, kterým soustavně a plánovaně ovlivňovali průběh zadávacích řízení. Kottovi koordinovali a řídili trestnou činnost, sami se jí aktivně účastnili, a to se souhlasem Ratha. Jeho o všech ovlivněných zakázkách informovali a s ním je probírali,“ řekl.

Senát soudce Roberta Pacovského v červenci 2015 Rathovi uložil 8,5 roku vězení za přijímání úplatků v souvislosti s manipulováním veřejných zakázek v regionu. Verdikt následně loni v neveřejném zasedání zrušil odvolací vrchní soud kvůli použitým odposlechům a věc vrátil k novému projednání. Letos se případ dostal k Nejvyššímu soudu, který naopak rozhodl o tom, že odposlechy lze použít jako důkaz.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme