Způsob splacení Fischerovy kampaně ukazuje na porušení zákona o prezidentské volbě

Pořád není jasné, kdo a z čeho zaplatil dluh neúspěšného prezidentského kandidáta a současného ministra financí Jana Fischera. Přihlásil se k tomu sice podnikatel Ladislav Dráb, ale způsob, jakým Fischerovi peníze předal, budí přinejmenším rozpaky. Serveru Lidovky.cz se podařilo získat bankovní výpis a z něj vyplývá, že peníze přinesl Dráb do banky v tašce a vložil je na Fischerův účet v hotovosti.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vicepremiér a ministr financí Jan Fischer na schůzi vlády 16. července v Praze

Vicepremiér a ministr financí Jan Fischer na schůzi vlády 16. července v Praze | Zdroj: ČTK

Poprvé v dubnu vložil asi tři miliony, a pak další více než milion 8. července, kdy se Fischer dohodl s premiérem Jiřím Rusnokem. Přitom podle zákona by měly všechny platby nad 100 tisíc jít bezhotovostním převodem.

Podle Stanislava Beránka ze společnosti Transparency International je takové jednání porušením zákona o prezidentské volbě.

Přehrát

00:00 / 00:00

O podivném splacení kampaně Jana Fischera mluvil na Radiožurnálu Stanislav Beránek ze společnosti Tranparency International

„Tam je jasně uvedeno, že všechny platby mají jít na transparentní účet a do 60 dnů od skončení voleb má být účet uzavřen a vypořádán. To znamená, že prostor pro to, aby chodily platby ještě teď, v zákoně není,“ vysvětluje.

Porušením zákona o bezhotovostním platebním styku je navíc i způsob vložení peněz na Fischerův účet. Vysvětlení je velmi nejasné.

„Já si úplně nejsem jistý, jaká vysvětlení se ještě budou objevovat. Ono jich je mnoho. Ale především si myslím, že je to reputační problém pro vládu premiéra Rusnoka. On sám by to měl zohlednit a nějak se s tím vypořádat,“ tvrdí Beránek.

Transparentní účet nestačí

Poukazuje na to, že nástroj v podobě transparentního účtu se v prezidentské volbě ukázal jako zcela nedostatečný.

„My jsme se snažili prezidentské volby monitorovat, do jaké míry kandidáti zveřejňují informace o sobě a svých účtech. Ale ta škála různých triků, jak byl zákon obcházen, a to se netýká jen Jana Fischera, ale v podstatě všech kandidátů, je obrovská,“ upozorňuje Beránek a dodává:

„Například že na účet vloží peníze občanské sdružení, kde není jasné, odkud ty peníze přišly. Vkládají to tam fyzické osoby, které si napřed nepamatují, že tam něco vkládaly, a pak se zázračně rozvzpomenou. Vkládají to tam firmy, u kterých není jasné, jestli to tam nevkládaly za jiné firmy a tak dále. Porušení je skutečně mnoho a kreativita, jak zákon obcházet, je obrovská.“

Jana Zemanová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme