Zraněné ženy ocenily při návratu do Česka péči chorvatských zdravotníků

Poslední tři zraněné Češky z Chorvatska už jsou v Česku. Odpoledne je z nemocnic v Záhřebu a Gospiči přivezl vojenský letoun. Těžce zraněné sestry pak odvezl vrtulník do Thomayerovy nemocnice, o třetí ženu pečují v Ústřední vojenské nemocnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letoun přistál v Zadaru a pak v Záhřebu | Foto: Martin Dorazín

Na palubě armádního speciálu se dnes z Chorvatska vrátily poslední turistky, které utrpěly vážná zranění při nehodě autobusu minulou sobotu. Z letiště v Kbelích je pak převezli do pražských nemocnic. Dvě dívky s těžkými zraněními byly transportovány vrtulníkem do pražské Thomayerovy nemocnice.

Převoz probíhal hladce a podle časového plánu probíhal převoz tří pacientek z Chorvatska. Kvůli stavu jedné z nich muselo ale letadlo letět o něco níže, než je obvyklé.

„Děvčátko mělo charakter poranění takový, že kabinový tlak, který se rutinně udržuje v letové hladině, by nebyl pro toto zranění příznivý,“ vysvětlil jeden z armádních lékařů Božetěch Jurenka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na letišti v Zadaru mluvil se zraněnými reportér Českého rozhlasu Martin Dorazín

Vládní airbus odletěl ze Zadaru po jedné hodině odpoledne. Na palubě ve speciálním lůžku přepravil do Prahy i paní Evu Kellerovou.

„Cítím se dobře a těším se domů. Péče byla úžasná, nemohu si naříkat,“ řekla na palubě letadla reportéru Českého rozhlasu zraněná Eva Kellerová.

Její dcera a jmenovkyně zdůraznila, že čeká na vyjádření českých lékařů o stavu své maminky. „Ale nemohu si stěžovat, v nemocnici byli naprosto úžasní.

Zůstala se synovci, nelituje

Z Chorvatska se domů vrátila také Radka Famírová, která společně se synovci Jakubem a Martinem vyvázla z nehody bez zranění a rozhodla se, že klukům nebude kazit výlet k moři, na který se těšili:

Po příletu do Prahy transportoval vrtulník dvě raněné dívky do Thomayerovy nemocnice | Foto: ČTK

„Bylo to dobré rozhodnutí, protože kluci si to užili. Byli jsme i na raftu a na ostrově Brač na takovém rybářském pikniku. Kluci to snášeli dobře, měli tam kamarády a zapomněli, co se vlastně stalo,“ uvedla Radka Famírová.

Autobus, kterým jelo 51 lidí, havaroval před týdnem na dálnici A1 ve středním Chorvatsku. Nehodu nepřežilo osm lidí, více než 40 jich bylo zraněno.

Podle dosavadního vyšetřování chorvatských specialistů může za havárii s největší pravděpodobností řidič českého autobusu. Důvodem byl zřejmě mikrospánek.

Armádní letoun převezl z Chorvatska poslední zraněné z autobusové nehody

Číst článek

Milan Kopp, Martin Dorazín, Eva Rajlichová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme