Zraněného vojáka převezou z Afghánistánu koncem týdne, poletí pro něj vojenský speciál

Zdravotní stav českého vojáka zraněného minulý týden při útoku v Afghánistánu umožní na konci týdne jeho převoz do České republiky. Informovala o tom mluvčí generálního štábu Magdalena Dvořáková. Poletí pro něj armádní speciál.

Praha (Aktualizováno: 15:17 22. 10. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci při výcviku v Afghánistánu | Zdroj: 601. skupina speciálních sil

Atentátník zaútočil na kolonu koaličních vozidel minulý týden ve středu civilním automobilem naplněným podomácku vyrobenou výbušninou. Zraněno bylo pět českých vojáků, jeden z nich vážně. Další vyvázl z incidentu bez zranění.

VIDEO: Útok nebyl veden jen proti českým vojákům, první jelo americké vozidlo, uvedl generál Opata

Číst článek

Těžce zraněný byl v Afghánistánu dvakrát operován. Podle vedení armády mu hrozí kvůli poraněnému obratli nehybnost končetin.

Dvořáková v pondělí řekla, že jeho zdravotní stav umožní přepravu zpět do Česka. Uskutečnit by se měla koncem týdne, dodala. Armáda pro něj pošle svůj letoun, který je možné uzpůsobit převozu zraněných.

350 vojáků

Česká armáda má v současné době v Afghánistánu asi 350 vojáků. Největší jednotka má na starosti ostrahu spojenecké základny Bagrám.

Tálibán při čtvrtečním útoku v Kandaháru postřelil i amerického generála Smileyho

Číst článek

Hlídky vyjíždějí do okolí v okruhu několika kilometrů. Za úkol mají například zabraňovat raketovým útokům na základnu nebo zjišťovat zpravodajské informace. Právě při jedné z hlídek byli vojáci ve středu zraněni.

Od dubna okolí Bagrámu hlídá 10. strážní rota tvořená především příslušníky 42. mechanizovaného praporu Svatováclavského z Tábora.

Jejich úkol v těchto dnech končí a nahrazují je vojáci 11. strážní roty, kterou tvoří hlavně vojáci 74. lehkého motorizovaného praporu z Bučovic.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme