Zraněný český voják je v Kábulu po operaci a čeká na transport domů

Český voják, kterého včera v Afghánistánu těžce zranila střepina po raketovém útoku, čeká na převoz domů. Šestadvacetiletý desátník je zatím v péči českého polního chirurgického týmu ve vojenské nemocnici v Kábulu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čeští vojáci v misi ISAF v Kábulu | Zdroj: ČTK

„Tento voják utrpěl mnohočetná střepinová poranění. Byl okamžitě evakuován do vojenské nemocnice – nejdřív na základně Shank, potom byl převezen k našemu polnímu chirurgickému týmu, který pracuje na francouzské vojenské nemocnici v Kábulu. Od té doby se podrobil prvotní operaci, vyšetření a teď, na základě doporučení lékařů, budeme připravovat jeho případnou evakuaci do České republiky,“ potvrdil Radiožurnálu náčelník generálního štábu Petr Pavel.

Na základnu Shank v afghánské provincii Lógar včera dopadla při raketovém útoku jedna z raket do ubytovacího prostoru vojáků.

Útok sebevražedného atentátníka na základnu v provincii Vardak narušil na začátku září plán cesty premiéra Petra Nečase. Zahynulo nejméně 12 Afghánců, další desítky utrpěly zranění. Výbuch zničil vojenskou techniku včetně české.

Současná jednotka působící v Lógaru je desátým a posledním provinčním rekonstrukčním týmem Česka v Afghánistánu. Ten zde působí od roku 2008. Po odchodu jednotky v únoru 2013 nastoupí likvidační skupina logistiků, kteří budou mít na starost dopravu materiálu zpět do vlasti.

Česká armáda se z Afghánistánu postupně stahuje, podobně jako další koaliční síly. Podle plánu vlády se počet českých vojáků v Afghánistánu příští rok sníží na 539, v roce 2014 na nejvýše 340.

Renáta Prátová, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme