Zřícení lounského domu si vyžádalo šest životů

Záchranáři vyprostili z trosek hotelu Oharka v Lounech šestou, s největší pravděpodobností už poslední oběť. Pod sutinami části hotelu, která se zřítila v pondělí časně ráno, by už nikdo neměl být. Pádu čtyřpodlažní, dvanáct let staré panelové budovy předcházel podle některých svědků výbuch. Spekuluje se o explozi elektrického bojleru či propan-butanové láhve. Pod troskami zahynulo šest členů polské rodiny, která do České republiky přijela za prací.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zřícený hotel Oharka

zřícený hotel Oharka | Foto: Libor Zavoral

Třicetileté Polce zahynuli její rodiče, manžel, pětiletá dcera, bratr a jeho manželka. Do České republiky přijeli spolu s dalšími polskými spoluobčany za prací. "Mám tam maminku, tatínka, manžela, bratra se ženou a pětiletou holčičku," řekla novinářům a usedavě se rozplakala. Obětí přitom mohlo být více, většina polských rodin totiž odjela slavit Velikonoce do své vlasti.

Ráno Český rozhlas 1 - Radiožurnál informovala tisková mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru České republiky Hana Křivanová:"Bylo evakuováno 15 osob, z toho 3 lidi odvezla zdravotnická Záchranná služba. Ten dům sloužil jako ubytovna a co je smutné, že v sutinách zůstalo v této chvíli 6 osob. Na místě pracuje kynologická brigáda ústeckých kynologů. A byla tam povolána i Záchranná výcviková základna z Rakovnicka, která už je na místě. Bohužel hrozí zřícení další části domu, takže zřejmě bude nutné ji těžkou technikou strhnout," dodala Hana Křivanová.

Přehrát

00:00 / 00:00

H. Křivanová: Zřícení domu

Všechny vyproštěné oběti ze sutin lounského domu byly polské národnosti. Jak připomněla Hana Křivanová, na místě byli také zástupci polské ambasády.

O záchranu zasypaných bojovalo na 70 hasičů a záchranářů včetně specialistů z Prahy s technikou pro vyhledávání v sutinách. Pomocí termokamer a štěrbinových kamer se jim podařilo lokalizovat místa, kde by mohla být zasypána těla. Záchranné práce komplikovalo nebezpečí zřícení staticky narušené části objektu.

Příčiny katastrofy začnou experti zjišťovat po odklizení trosek. Zřícení dvanáctileté budovy měl podle některých svědků předcházet silný výbuch, spekuluje se o explozi elektrického bojleru či propan-butanové láhve.

Přehled obdobných neštěstí v ČR:

Jedna z největších tragedií za poslední roky se stala v říjnu 1997 v Brně. V budově na náměstí Svobody se sesulo při rekonstrukci pět podlaží. Tragédie si tehdy vyžádala životy pěti dělníků. Příčinou neštěstí byly neodborné stavební zásahy v objektu.

Nejvíce zničených domů měly na svědomí záplavy v červenci 1997. Na severní Moravě a ve Východních Čechách bylo zničeno celkem 560 domů s nájemníky a přes 1500 rodinných domů. Poškozeno bylo dalších 5652 bytů.

V květnu 1998 zahynuli při rekonstrukci domu v Praze 3 dva stavební dělníci. V Chlumovské ulici se tehdy zřítil strop v průjezdu.

V dubnu 2000 se zřítili části tří stropů obchodního domu Ostravica v centru Ostravy. Naštěstí nikdo nebyl zraněn.

Zatím největší stavební katastrofa se na českém území stala 9. října 1928, kdy se v centru Prahy zřítila sedmipatrová budova. V troskách domu zahynulo 46 osob a 23 jich bylo těžce zraněno.

Milan Kopp, Karel Hanzelka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme