Zrušené 'pastelkovné' může chybět hlavně sociálně slabším rodinám

Stát v novém školním roce nedá školám na potřeby pro prvňáčky ani korunu. Takzvané pastelkovné už vloni zrušil předchůdce současného šéfa rezortu Josef Dobeš. A jeho nástupce Petr Fiala na tom nic nezměnil.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Liptálská náhradní třída

Liptálská náhradní třída | Foto: Roman Verner | Zdroj: Český rozhlas

Na pastelkovné dával stát v minulosti příspěvek 800 korun. Na první pohled se může zdát, že jde o nevýznamnou částku, některým rodinám ale mohl odlehčit v rodinném rozpočtu.

„Domnívám se, že sebrané pastelkovné může způsobit problémy. Hlavně sociálně slabším rodinám, pro které je září měsícem obrovských výdajů počínaje přezůvkami, sportovním oblečením, pracovními sešity a podobně. Ve chvíli, kdy nebudou mít pastelkovné, tak je to pro ně několik stokorun navíc,“ říká ředitel jedné ze základních škol v Praze 7 Ivo Mlejnecký.

A podobný názor má i ředitelka pražské Základní školy a gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského Jitka Kendíková.

Přehrát

00:00 / 00:00

Lucie Výborná mluvila v dopoledním Radiožurnálu o pastelkovném s ředitelkou jedné z pražských škol Jitkou Kendíkovou

„Každá koruna je v tomto případě dobrá, zejména u prvňáčků. Protože je pro rodiče docela šok zjistit, kolik tyto věci stojí. Příspěvek 800 korun nám třeba umožňoval zakoupit kvalitní písanky, někdy jsme z toho pořídili i slabikář a další pomůcky jako pastelky nebo vodovky,“ přibližuje.

Náklady na výbavu pro žáka 1. třídy se mohou vyšplhat až na částku několika tisíc korun. „Protože jsem sama rodič školáka, který loni chodil do 1. třídy, tak když chcete, aby to vybavení bylo alespoň trošku kvalitní, tak na minimálně pět tisíc dosáhnete,“ přidává vlastní zkušenost Kendíková.

Věcí, které děti do na začátku potřebují, je hodně. Škola může v tomto případě pomoct rodičům pouze odborným posouzením vhodnosti některých výukových materiálů.

„Děti určitě potřebují běžné pomůcky jako jsou tužky, kvalitní pera, pastelky, vodovky, papíry a spoustu dalších věcí, které většinou mohou rodiče zakoupit. Ale potřebují třeba také písanky, cvičebnice na matematiku, učebnice a podobně,“ doplňuje ředitelka Základní školy a gymnázia Jiřího Gutha-Jarkovského.

Jana Zemanová, Nikola Bojčev, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme