Ministerstvo odeslalo Bruselu odpověď na vytýkací dopis. Vouchery na zájezdy jsou podle něj v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj poslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis, podle kterého by klienti cestovních kanceláří měli mít okamžitý nárok na vrácení peněz za zrušený zájezd. Radiožurnálu to potvrdil mluvčí resortu Vilém Frček. Komise v polovině května upozornila Česko, že takzvaný Lex voucher - přijatý minulý měsíc a umožňující cestovním kancelářím odškodňovat klienty pomocí poukazů - je protiprávní.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 23:01 28. 5. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moře

Ministerstvo odeslalo odpověď na vytýkací dopis Evropské komise kvůli voucherům na zrušené zájezdy (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Ministerstvo mělo právě do čtvrtku čas na to, aby Evropské komisi zaslalo detailní informace o českém zákoně a vysvětlilo, jak zajistí jeho soulad s evropským právem. Komise totiž zákon považuje za protiprávní a může případně Česko žalovat.

Resort podle mluvčího v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena.

Cestovní kanceláře začaly rušit zájezdy. ‚Poplatky by měly vrátit i těm, kteří je už stornovali,‘ říká právník

Číst článek

„Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci,“ uvedl Frček.

Poukazy místo peněz

Tuzemské cestovní kanceláře mohou podle nového zákona místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Zákazníci je pak mohou využít k úhradě jiné cesty do 31. srpna 2021.

Podle ministryně Kláry Dostálové ale čeští klienti mají dál nárok na vrácení peněz, pokud voucher nevyužijí v daném termínu. Poukaz mohou podle zákona zároveň odmítnout lidé spadající do takzvaných zvláště zranitelných skupin.

Patří k nim senioři nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Sněmovna rozšířila tento okruh lidí také o osamělé samoživitelky a samoživitele a také o školy v případě školních zájezdů.

Poukazy jsou podle Dostálové navíc stoprocentně pojištěny proti úpadku. Evropská by podle ní měla být v těchto krocích vstřícnější.

Cestovní kanceláře mají v zahraničí asi tři miliardy korun. Ministryně už dřív řekla, že okamžité vracení peněz by tak pro ně bylo likvidační. Z důvodu absence jednotného evropského řešení přistoupilo k úlevě cestovním kancelářím formou poukazů dalších jedenáct evropských zemí, také jim Evropská komise vytýkací dopis zaslala.

Andrea Kubová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme