Zrušení akutních lůžek bude znamenat náš zánik, bouří se menší nemocnice

Zdravotní pojišťovny chtějí příští rok zrušit šest tisíc akutních lůžek v nemocnicích. Ve 12 zařízeních mají lůžka akutní péče skončit úplně. Nemocnice proti chystanému kroku protestují. Podle nich to bude znamenat jejich konec. Jiné plán pojišťoven přirovnávají ke znárodnění.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úrazová nemocnice Brno

Úrazová nemocnice Brno | Foto: Tomáš Adamec

Podřipská nemocnice s poliklinikou v Roudnici nad Labem je na seznamu zdravotnických zařízení, se kterými pojišťovny podepíší smlouvy jen na krátké období. Znamená to, že by v dohledné době měla z nemocnice zmizet veškerá lůžka akutní péče.

Vedení nemocnice s tím nesouhlasí. S pojišťovnou prý jedná, o žádném seznamu ale oficiálně nic neví. O tom, že se na něm ocitla spolu s dalšími 11 zdravotnickými zařízením, neinformovala vedení žádná oficiální zpráva.

Podle jednatele Josefa Krajníka by zrušení lůžek akutní péče znamenalo konec celé nemocnice. Ta se chce proto bránit i soudní cestou. Zatím ale vyčkává na oficiální zprávu ze Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reakci nemocnic na plánované rušení akutních lůžek sledovali redaktoři Květa Moravcová a Martin Drtina

Také další dotčené nemocnice se bojí zániku a mluví o znárodnění. Šéf té brandýské Miroslav Kadlec rovněž zvažuje právní kroky.

„To je zase další brutální porušování zákonů České republiky ze strany VZP, a s tímto souhlasím v plné míře. My se samozřejmě obrátíme na právníky a budeme toto řešit právní cestou. Nedovedu si představit, že pravicová vláda se bude takto stavět k soukromému zařízení. Já to považuji malinko za znárodnění,“ prohlašuje Kadlec.

V Jihomoravském kraji se úplné zrušení akutních lůžek týká dvou zařízení - krajské nemocnice v Tišnově a městské nemocnice v Hustopečích. Podle ředitele nemocnice v Hustopečích Petra Michny by se tam do budoucna měla rozvíjet jen jednodenní chirurgie. To ale podle něj bude mít velký dopad na nemocnici i pacienty.

Pojišťovny chtějí, aby příští rok bylo o 6 tisíc akutních lůžek méně

Číst článek

„Určitě nás to zasáhne ekonomicky, bude muset být vytvořena nová struktura zaměstnanců. Samozřejmě jednodenní péče je honorována úplně jinak než lůžková akutní. A pacienti, kteří neprojdou tím, že chirurgická ambulance dá souhlas k jednodenní péči, budou muset vyhledat péči na nějakém vyšším pracovišti,“ vysvětluje Michna.

Pojišťovny chtějí opatřením ušetřit zhruba půl miliardy. Místopředseda Lékařského odborového klubu Miloš Voleman ale upozorňuje, že to v praxi bude znamenat 50 tisíc neošetřených pacientů za jediný rok.

„Pokud by se vzala ta suma, kterou oni plánují ušetřit, propočítala by se, tak by to v tom dolním rozsahu znamenalo 53 tisíc neošetřených lidí ročně,“ tvrdí Voleman.

Řada lidí také bude muset dojíždět do vzdálených nemocnic. Náměstek ministra zdravotnictví Petr Nosek se domnívá, že změny přesto budou přínosné.

„Já rozhodně budu rád, když budu cestovat do nemocnice dál, ale budu mít jistotu, že má více komponentů, více oddělení,“ říká Nosek.

Zuzana Kopuletá, Martin Drtina, Květa Moravcová, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme