Premiér mění stanovisko počtvrté, řekl Babiš o zrušení demise. Sobotku podporujeme, tvrdí Kalousek

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na tvrzení prezidenta Miloše Zemana, že demise premiéra neznamená konec kabinetu, zrušil rozhodnutí podat demisi a rozhodl se odvolat ministra financí Andreje Babiše (ANO). Šéf hnutí ANO nechá rozhodnutí na Zemanovi. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka šlo o čin zoufalého člověka. ODS nazývá celou krizi telenovelou.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Akademický sněm Akademie věd ČR, Bohuslav Sobotka | Foto: Filip Jandourek

„Vůbec tomu nerozumím. Vypadáme jako banánová republika. Poškozuje to naši pověst, pověst vlády. Vypadá to, že mě chce pan premiér zničit za každou cenu," řekl Radiožurnálu Andrej Babiš.

Babiš nechá rozhodnutí o svém případném odvolání na Zemanovi. Nevidí důvod k odchodu z vlády. Sobotkovy argumenty jsou podle něj směšné. ČSSD podle něj používá všechny prostředky k jeho likvidaci. Zopakoval, že sice nemá důkazy, ale je odposloucháván agenturou spojenou s rozvědkou.

„Co na to říct, pan premiér mění stanovisko počtvrté za pár hodin. Ty jeho argumenty jsou směšné," uvedl Babiš. Postoj premiéra je podle něj součástí kampaně ČSSD proti němu.

Zopakoval, že je sledován a odposlouchávám agenturou, která má blízko k rozvědce spadající pod ministra vnitra Milana Chovance (ČSSD). „Nemám na to samozřejmě důkazy, ale ty informace jsou. Považuji to za skandální spiknutí. ČSSD používá všechny prostředky, aby mne likvidovala," uvedl.

„Názory mění Bohuslav Sobotka takřka každou hodinu. Takže raději počkáme, zda si svůj nejnovější přemet zase nerozmyslí," napsal na twitteru Jiří Ovčáček. Sobotka podle něj nejprve chtěl podat demisi tento týden, pak v polovině května a nakonec, že nepodá demisi vůbec.

„Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Zoufalý premiér se právě snaží stáhnout do bahna celou republiku," dodal Ovčáček.

Podporu premiérovi vyjádřil předseda Top 09 Miroslav Kalousek. „Oceňuji, že pan premiér pochopil, že demise byla tragickou chybou. Ve snaze odvolat skandály zatíženého AB může počítat s podporou TOP 09," napsal Kalousek.

Podobně vidí rozhodnutí i Jiří Pospíšil (TOP 09). „Sobotka po 3 dnech neustálých změn názoru konečně udělal to, co už se mělo stát dávno - odvolal ministra Babiše." Podle Pospíšila je teď „míč na straně Zemana".

Pospíšil také kritizoval prezidenta Zemana. „Pojede nejprve do Číny a až pak bude řešit další vývoj krize ve vládě. Pro prezidenta by ale měla být na 1. místě situace doma," napsal.

Podle oficiálního twitteru ODS „divadlo Babiše, Sobotky a Zemana vypadalo na frašku, vzhledem k těžko uvěřitelným zvratům to bude spíš telenovela". Opoziční ODS chce stále předčasné volby.

Podle předsedy ODS Petra Fialy není Sobotka hlavním viníkem celé krize, ale „agónii dál prodlužuje". Podle něj se premiér probudil příliš pozdě, měl odvoláním Babiše začít.

„Sobotka, Babiš a prezident Zeman předvádí občanům absurdní divadlo. To je absolutní dno české politiky. Jediným řešením jsou předčasné volby," napsal Fiala.

Sobotka neměl podle šéfa poslanců KSČM Pavla Kováčika zřejmě všechny kroky promyšlené s ohledem na situaci a ústavní právo. Strana je pro předčasné volby.

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek na facebooku uvedl, že TOP 09 od počátku tvrdí, že podáním demise by Sobotka moc v zemi předal Zemanovi. „Od začátku říkáme, že se měl premiér alespoň pokusit Andreje Babiše nejprve odvolat. Zdá se, že to premiér konečně pochopil. Přestože jsme v opozici, může počítat s naší podporou," napsal.

„Nemohu to bohužel nazvat jinak, než fraška. Odvolám, neodvolám, podám demisi zítra, příští týden, nepodám ji vůbec. Tohle přece není důstojné předsedy vlády ani občanů této země," napsal serveru iROZHLAS.cz ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Petr Jadrný, Vojtěch Koval, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme