Zrušení poplatků pro novorozence propustili poslanci do závěrečného čtení

Příští týden poslanci definitivně rozhodnou o změnách v poplatcích ve zdravotnictví. Dnes je totiž poslali k závěrečnému hlasování. Rozhodovat se tedy bude, které skupiny konkrétně budou od placení poplatků osvobozeny. Koalice má v tomto případě vlastní představu, opozice ale chce prosadit i své změny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

stvrzenka o zaplacení regulačního poplatku

stvrzenka o zaplacení regulačního poplatku | Foto: Marián Vojtek

Původně se jednalo jen o zrušení poplatků pro novorozence - koalice ale nakonec svůj návrh rozšířila. Mělo by jít nově o 3 skupiny lidí. "Nově narozené děti, dárci orgánů a tkání, osvobození pro všechny, kteří se léčí z nařízení soudu," řekl poslanec ODS Boris Šťastný.

Opozice naopak prosazuje širší verzi. Poplatky by neměli platit děti do 18 let, někteří důchodci nebo lidé, jejichž příjmy nedosahují dvojnásobku životního minima.

Přehrát

00:00 / 00:00

Úprava regulačních poplatků po druhém čtení

Podle sociálního demokrata Davida Ratha se bude také zpřesňovat definice novorozence. "Novorozené dítě nebude platit poplatky do doby, dokud nepůjde domů z porodnice. Klidně půl roku, rok. Záleží na tom, jak dlouho bude potřebovat lékařskou péči."

Koaliční návrh podpoří i lidovec Ludvík Hovorka, a to i přesto, že se mu zdá moc úzký: "Teď jsou na pořadu dne důležitější věci, zejména neprivatizace zdravotnických zařízení, nepřevádění na akciové společnosti."

Definitivní hlasování o poplatcích sněmovnu čeká pravděpodobně ve středu.

Regulační poplatky provází polemika od samého počátku

Koalice se zatím shodla na zrušení poplatků pro novorozence, pro děti do 6 let a snížení 5tisícového limitu pro děti do 15 let. Mezi dalšími skupinami, kterých by se v budoucnu nemusely regulační poplatky týkat, jsou dárci orgánů a tkání, lidé žijící v sociálních ústavech, kteří jsou takřka bez prostředků a lidé, kteří jsou v těchto ústavech z rozhodnutí soudu.

Právní úpravu poplatků ve zdravotnictví kritizuje nejen opozice, ale výhrady k němu mají i někteří koaliční zákonodárci. Lidovcům vadí především zpoplatnění léků a lékařské péče pro děti a důchodce. Ministerstvo zdravotnictví naopak argumentuje tím, že poplatky pomáhají zlepšovat kvalitu péče i její dostupnost.

Z ministerské analýzy prvních 3 měsíců fungování regulačních poplatků totiž vyplývá, že díky nim specializovaná zdravotnická pracoviště od nového roku dostala více peněz. Jde o centra, kde se například léčí rakovina prsu, nádory krve nebo roztroušená skleróza. Celkově se podle dat ministerstva na poplatcích vybralo přes 1 miliardu korun. Jak doplnil náměstek ministra zdravotnictví Pavel Hroboň, ubylo i návštěv u ambulantních specialistů nebo zbytečně předepsaných léků.

Důležitým mezníkem byl také den, kdy poplatky ve zdravotnictví potvrdil Ústavní soud. Odmítl návrh výšezmíněné opozice na jejich zrušení. K nálezu ale připojilo své odmítavé stanovisko jen sedm z patnácti soudců.

O poplatcích se diskutovalo i ve středečním Radiofóru, poslechněte si záznam.

Milan Kopp, Veronika Malá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme