Zrušení superhrubé mzdy projedná speciální komise, dohodla se koalice

Plánované zrušení superhrubé mzdy projedná speciální komise při ministerstvu financí. Ministerstvo vede šéf hnutí ANO, své zástupce do komise však vyšlou i ČSSD a KDU-ČSL. Politici se na tom shodli na večerním jednání koaliční rady. Vláda má zrušení superhrubé mzdy v koaliční smlouvě. Zatímco však ČSSD na tomto kroku trvá, hnutí ANO ho považuje za zbytečný – podle jeho zástupců to přinese jen náklady navíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo financí

Ministerstvo financí | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Z pohledu ministerstva financí je to věc, která vlastně nepřinese žádné pozitivní věci,“ uvedl předseda poslaneckého klubu ANO a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek.

„My se domníváme, že návrh, který předkládá sociální demokracie, aby byla zavedena vlastně dvě pásma – ta stávající patnáctiprocentní plus dalších sedm procent k tomu té solidární daně – tak že to vlastně nepřinese do státního rozpočtu nic, pouze to vyvolá nějaké administrativní náklady,“ řekl Faltýnek.

Koncept superhrubé mzdy prosadil ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) v rámci daňové reformy od ledna 2008. Vyčísluje základní hrubou mzdu zaměstnance zvýšenou o pojistné na zdravotním a sociálním pojištění placené zaměstnavatelem. Nyní lidé odvádějí daň 15 procent z takzvané superhrubé mzdy. Lidé s příjmem nad zhruba 1,2 milionu ročně kromě toho odvádějí sedmiprocentní solidární přirážku k dani z příjmů, což prosadila také bývalá vláda Petra Nečase. Současná vládní koalice se dohodla, že zruší koncept superhrubé mzdy a solidární přirážky zavedením druhé sazby daně z příjmů fyzických osob.
Zdroj: ČTK

Sociální demokracie na zrušení superhrubé mzdy trvá. Odvolává se při tom mimo jiné na koaliční smlouvu.

„Hledáme teď metodiku, jak to zrušit co nejlépe, nejrychleji a aby to stálo co nejméně peněz, ale to stanovisko naše je, že chceme to zrušení,“ uvedl místopředseda ČSSD a ministr vnitra Milan Chovanec.

Lidovci jsou podle svého předsedy Pavla Bělobrádka připraveni postupovat podle dřívějších dohod.

„My se domníváme, že to určitě není věc života a smrti, nicméně tak na tom pořád trvá sociální demokracie, takže my budeme respektovat koaliční smlouvu,“ poznamenal Bělobrádek.

ČTK, Jana Čermáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme