Zrušíme-li ekozakázku, můžou hrozit arbitráže. Řekl Kalousek

Jednání ODS, TOP 09 a Věcí veřejných pokračovala dnes dopoledne na nejvyšší úrovni. Na základě doporučení mezistranických expertních týmů hledají lídři stran přijatelný kompromis pro řešení ekologické superzakázky. Vyjednavači se shodli už dřív, že ji zřejmě nebude možné zrušit. Kvůli hrozbě arbitráže.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ekologické škody. (Ilustrační foto)

Ekologické škody. (Ilustrační foto) | Foto: Evropská komise

„Dohoda je velmi racionální. Samozřejmě, že ekologická kapitola řeší mnohem zásadnější témata, než technický způsob likvidace ekologických zátěží. Ale chápu, že to je mediálně zajímavé téma,“ podotkl místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a ředitel Transparency International David Ondráčka v Ozvěnách dne.

Současný systém likvidování ekologických škod, které spravuje několik firem, je podle něj pomalý. „A především má obrovský korupční potenciál,“ zdůraznil Kalousek. S tím tak zcela ale nesouhlasí například ředitel Transparency International David Ondráčka.

„Nemyslím si, že to je argument, který by platil. Faktem je, že dnešní systém, kdy se jelo po jednotlivých zakázkách, vedl k tomu, že se zakázky také předražovaly. Ale když vytvoříte jednu superzakázku za takovéto peníze, tak stát předává někomu třetímu to, co by si měl hlídat sám,“ řekl Ondráčka.

Budou-li pochybnosti, tendr se zruší

Kalousek se nicméně s lídry ostatních stran dohodli na tom, že se seznámí s nabídkami. A pokud budou jakékoli pochybnosti, vítěze nevyhlásí a soutěž zruší. A pokud by se tendr zrušil, Kalousek připustil, že by pak Česká republika skutečně mohla čelit arbitrážím.

„Ale bez ohledu na to by bylo mimořádně hloupé se s nabídkami neseznámit. To si může přát jenom ten, kdo chrání stávající sytém, který má vysoký korupční potenciál,“ zopakoval Kalousek.

Podle Ondráčky je ale tato ekozakázka od samého začátku nastavena špatně a přináší celou řadu rizik. „Nicméně teď už soutěž běží a její zastavení by mohlo hrozit potencionálními žalobami ze strany uchazečů,“ podotkl Ondráčka.

„I kdyby ale přišla extrémně výhodná nabídky, tak zakázka pořád má v sobě obrovská rizika při její realizaci. Ta jsou spojena zejména s tím, kdo bude vlastně zodpovědný za to, jak se budou přebírat sanační práce. Moje doporučení je, aby se zakázka zrušila,“ řekl Ondráčka.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme