Advokát dostal napomenutí za výroky o prvňácích z Teplic. ‚Překračuje důstojné jednání,‘ uvedla komora

Česká advokátní komora uložila napomenutí advokátovi Michaelu Mannovi za výroky, které pronesl a napsal v souvislosti s kauzou nenávistného komentování fotografie teplických prvňáčků. O výsledku kárného řízení ve čtvrtek informovala mluvčí České advokátní komory Iva Chaloupková. Rozhodnutí zatím není pravomocné. Mann s napomenutím nesouhlasí a na místě se odvolal. „Snad můžu obhajovat svého klienta, ne?“ řekl.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotka žáků první třídy na Základní škole Plynárenská v Teplicích, která vyvolala řadu nenávistných reakcí na sociálních sítích | Foto: Zdeněk Traxler | Zdroj: Deník

Advokát hájil muže, který v roce 2017 přidal na sociální síti komentář pod snímek žáků první třídy teplické Základní školy Plynárenská. Do třídy chodily převážně romské a arabské děti.

Muž pod fotografii napsal „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej, že Tě to nenapadlo!!!“.

Advokát muže, který měl podněcovat k nenávisti: Komentář byl černý humor, sám jsem se zasmál

Číst článek

Mann posléze v rozhovoru pro iROZHLAS.cz řekl, že jde o klasický černý humor. „Než jsem převzal zastoupení a viděl to na internetu, tak jsem se tomu zasmál,“ uvedl. K věci se vyjadřoval také na sociální síti.

„Podle kárného senátu České advokátní komory advokát ve svých veřejných a mediálních výstupech prezentoval nikoliv klientův, ale i svůj vlastní postoj k vtipu, který je – bez ohledu na to, zda byl myšlen ‚jen‘ jako černý humor, či nikoliv – zavrženíhodný. Veřejné přihlášení se advokáta k tomu, že výrok naznačující zplynování dětí v analogii hrůz druhé světové války mu připadá vtipný, překračuje podle kárného senátu mez střízlivého, věcného a důstojného jednání příslušníka advokátního stavu,“ uvedla Chaloupková.

Nejsem nějaký rasista... velký, prvňáky jsem do plynu neposílal, hájí se autor komentáře pod fotkou z Teplic

Číst článek

Prověření Mannova vyjádření inicioval tajemník komory, kontrolní rada komory pak shledala podnět důvodným a její předseda podal letos v lednu kárnou žalobu pro závažné porušení povinností advokáta.

Napomenutí je nejmírnějším kárným opatřením, které mohl kárný senát Mannovi uložit. Zákon o advokacii umožňuje ještě pokutu, dočasný zákaz výkonu advokacie nebo vyškrtnutí ze seznamu advokátů.

Mannova klienta soudy loni za nenávistný komentář pravomocně potrestaly podmínkou v délce 16 měsíců.

Trest za nenávistný komentář? Soudkyně v rozsudku napsala, že v žádném případně nemohlo jít o vtip

Číst článek

Mann se na jaře dostal mezi finalisty sněmovní volby členů Rady České televize, nominoval ho spolek Rugby Spirit Brno. V březnu se při veřejném slyšení v dolní komoře Parlamentu vyjádřil i ke svým výrokům ohledně zmíněné fotografie.

„Já tady prezentuji určitý významný kulturní názorový proud, a to si myslím, že je proud v Česku nejrozšířenější. To je názorový proud smějících se bestií,“ řekl Mann poslancům. Nejvíce se, jak uvedl, směje pokrytectví těch, kteří ho odsuzují za to, že se ke smíchu přiznal.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme