Autor nenávistného komentáře o dětech z Teplic půjde znovu k soudu. Zprošťující rozsudek je zrušený

Teplický soud loni v dubnu zprostil obžaloby muže, který psal rasistické komentáře k fotografii prvňáčků. Krajský soud v Ústí nad Labem ale na základě odvolání státního zástupce tento rozsudek zrušil. Situaci ale nekomentoval, protože rozsudek padl při takzvaném neveřejném zasedání.

Teplice Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fotka žáků první třídy na Základní škole Plynárenská v Teplicích, která vyvolala řadu nenávistných reakcí na sociálních sítích | Foto: Zdeněk Traxler | Zdroj: Deník

„Rozhodnutí soudu prvního stupně zrušeno a věc vrácena soudu prvního stupně k novému projednání,“ stojí v justiční databázi. Informoval o tom v sobotu server iDnes.cz.

Proč za nenávistný komentář o dětech nepadl trest? Facebook odmítl dát informace, stojí v rozsudku

Číst článek

Zatím není jasné, proč se tak soud rozhodl. K účastníkům řízení se musí nejdříve dostat usnesení v písemné podobě.

Muž podle obžaloby v roce 2017 napsal do diskuze pod fotografii se žáky základní školy rasistický komentář, který narážel na vyvražďování v plynových komorách. Do třídy totiž chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. „Ještě že jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí. Neříkej že, tě to nenapadlo!!!“ psalo se v něm doslova.

Za podněcování k nenávisti k etnické skupině a další trestný čin, kdy podle obžaloby zveřejnil na sociální síti fotografie například Adolfa Hitlera, hrozily Kroupovi až tři roky vězení.

Příspěvek Víti Kroupy pod fotografií dětí z teplické základní školy. | Foto: reprofoto Facebook Víti Kroupy | Zdroj: Facebook

Podle Okresního soudu v Teplicích ale nešlo prokázat, že nenávistná slova psal obžalovaný Vítězslav Kroupa. Facebookový profil označený jako „Vita Kroupa“ i ostatní důkazy podle něj byly nepřímé. Muž se přitom k napsání příspěvku přiznal. Podle soudkyně Lucie Yakut ale nešlo doznání muže brát v potaz, protože ho udělal ještě před začátkem stíhání.

Fotografie dětí zveřejnil před dvěma lety místní Deník v tištěném vydání i na webu jako součást seriálu snímků prvňáků z různých škol. Výhrůžky, které pod ni napsalo více lidí, směřovaly také proti učitelům a vedení školy.

Kvůli komentářům policie obvinila z rasově motivovaného přečinu muže z Frýdecko-Místecka a 26letou ženu z Tachova. Stíhání muže státní zástupce následně ale podmíněně zastavil. Ženě tachovský okresní soud loni v září nepravomocně uložil osmiměsíční podmíněný trest se zkušební lhůtou na 1,5 roku a pokutu 20 tisíc korun.

dok Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme